Üvey kardeşler evlenebilir mi?

Selamun aleykum hocam. Nasılsınız?
Bir soru sordular cevabını verirseniz seviniriz.
Soru şu: Adamın biri, eşi ölmüş ve bir erkek çocuğu var; başka birisiyle ile evleniyor. Evlendiği hanım da bir kızı var, bu cocuklar evlenebilir mi? Ilahi Dinleyin rumuzlu bir okuyucumuz


‘Üvey kardeşler evlenebiilir mi’ sorusunun cevabını doğru verebilmek için, öncelikle üveylik durumunu iyi anlamak-bilmek gerekir.

Üvey; yani öz olmayan, akrabalık sıfatı sadece kanun önünde olan demektir. Mesela üvey anne, üvey baba, üvey kardeş gibi… Sorumuzda olduğu şekliyle, evli iki insanın önceki eşlerinden olma çocuklar, kız olsun erkek olsun, biribirleri ile ‘üvey kardeş’tirler.

***

Sahih bir nikâhtan yani İslâm hukukuna göre geçerli bir evlilikten bahsedebilmek için, karı-koca arasında evlilik engelini meydana getiren bağların/sebeplerin olmaması gerekir.

Arada kan veya süt hısımlığı yahut sıhrî hısımlık (evlilikten doğan yakınlık) gibi devamlı… Ya da başkasıyla evli olma, din farkı, üç kere boşanma gibi geçici bir evlenme engelinin mevcut olması durumunda taraflar, sürekli olarak veya bu engeller ortadan kalkıncaya kadar birbirleriyle evlenemezler.

Mesela süt-annenin kendi oğul ve kızları, emzirdiği çocuğun süt kardeşleri olur, bunlarla evlenmeleri de caiz değildir.

Eğer bu tip bir bağ yoksa, üvey kardeşler biribirleriyle evlenebilir. Çünkü aralarında evlenmelerine mâni olacak herhangi bir hısımlık/akrabalık bağı yoktur.

Fakat karı-koca nikâhlanıp zifaf (cima) da gerçekleşmişse, eşlerinin başkasından olma çocukları kendilerine ebediyen haramdır, onlarla evlenemezler. Çünkü aralarında artık sıhrî hısımlık dediğimiz bir yakınlık, akrabalık doğmuştur.

Sonradan evlilik, boşanma veya ölüm gibi bir sebeple sona erse bile, sıhrî hısımlık ortadan kalkmadığı için mutlak bir evlenme engeli teşkil eder.

***

Velhasıl üvey kardeşler birbirleriyle evlenebilirler, caizdir; dinen hiçbir mahzuru yoktur.

***

Şayet şöyle bir soru çıkarsa karşımıza;

- ‘Dul bir kadın ile kızı var. Kadın ile babam, kızı ile de ben evlenebilir miyim?

Bunun da cevabı;

- 'Evet evlenebilirsiniz. Meşrû’dur, hiçbir sakıncası olmaz.

Çünkü yukarıda da belirttiğimiz üzere, üç çeşit mutlak evlenme engeli vardır:

1. Kan hısımlığı,

2. Sıhrî hısımlık,

3. Süt hısımlığı.

Bir Müslüman bu üç sınıftan hiç biri ile evlenemez. Bunların dışında kalan üvey kardeşiyle elbette ki evlenebilir.

Mesela Mehmet adlı bir mü’min gencin babası, Mehmet’in annesinden başka bir kadınla evlense… O kadının da başka bir erkekten Hatice isminde bir kızı olsa, Mehmet o kadının kızı Hatice ile evlenebilir. Haramlık söz konusu olmaz. Zira;

Evliliğe mâni olan kardeşlik üç şekilde olur:

a) Ana bir kardeşlik,

b) Baba bir kardeşlik,

c) Ana-baba bir kardeşlik.

Mehmet’le Hatice öz değil, üvey kardeştirler. Yani ne anneleri birdir, ne babaları… Ne de anne-baba bir kardeştirler. Üvey kardeşlik de evlenmelerine mâni olmaz.

Üvey Kardeşler Evlenebilir Mi?, üvey kardeş, üvey anne, üvey baba, süt-annenin kendi oğul ve kızları, ‘Dul bir kadın ile kızı var. Kadın ile babam, kızı ile de ben evlenebilir miyim?, Kan hısımlığı, Sıhrî hısımlık, Süt hısımlığı,

Yorumlar (2)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

 • Halis ECE  - Cvp: Üvey kardeşler evlenebilir mi?
  Bilgi rumuzlu kişi, remziye nickli üyenin sorusuna güya cevap veriyor. Ne söylediğinin sanırım kendisi de farkında değil. Lafa bak: "Eğer anneniz ve amcanız evlenmeden önce bu evlilik gerçekleşse siz amcanızın oğlu ile evlenmiş olsanız sorun olmazdı. Fakat anneniz ve amcanız evlendikten sonra siz kardeş oluyorsunuz nikah helal olmaz.. Caiz değildir."

  Ne de meraklıymış ferva veremeye!

  Niye evlenemesinler ki? Ne gibi bir mahzuru olur? Kardeş olmuşlarmış! Adı üstünde "üvey kardeş". Üvey kardeşlerinse evlenebileceğini yukarıda açıkça belirttik. Daha bunun üzerine zırva üretmenin anlamı var mı, sayın bilgi rumuzlu bilgiç kardeşim?
 • bilgi  - CVP:Cvp: Üvey kardeşler evlenebilir mi?
  Eğer anneniz ve amcanız evlenmeden önce bu evlilik gerçekleşse siz amcanızın oğlu ile evlenmiş olsanız sorun olmazdı. Fakat anneniz ve amcanız evlendikten sonra siz kardeş oluyorsunuz nikah helal olmaz.. Caiz değildir.
 • remziye  - Cvp: Üvey kardeşler evlenebilir mi?
  annemle amcam evlendiler amcamdan bir kardeşimiz var ama amcamın diğer eşinden olan oğlu benimle evlenmek istiyor dinen günah mıdır?


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU