Örümcek öldürülebilir mi?

Hocam, karıncalarla ilgili yazınızı okumuştum, aklıma örümcek geldi. Bilirsiniz içlerinde zehirli olanları da var. Örümceği öldürmek caiz olur mu? Tşk. ederim Selam ve dua ile..

Yüce dinimizce zararlı hayvanlar dövülmeden, yakılmadan, işkence edilmeden keskin bir âletle ve çabuk öldürecek bir usûlle-yöntemle kesilir, vurulup öldürülür. [el-Fetâva'l-Hindiyye, 5, 361] Buradaki umumi ifadenin içine örümcek de dahildir tabii, onlar da öldürülebilir.

Mesela, başkalarına zarar veren bir köpeği bulunan kimse, kendisine hatırlatıldığı halde bu zarara mâni olmazsa, çevre sâkinlerinin o köpeği öldürme hakları vardır. [el-Fetâva'l-Hindiyye, 5, 360] Bu meyanda çekirge de öldürülebilir, çünkü zaten av hayvanları cinsine girer.

***

Sözünü ettiğiniz yazımızda, karınca ile alakalı genişçe bilgi vermiş idik. Ancak cevap sadedinde ondan da sözetmek gerekirse, kısaca şunları söyleyebiliriz:

Karınca kendiliğinden zarar vermiyorsa öldürülmez, veriyorsa öldürülebilir; fakat -yukarıda da belittiğimiz üzere- yakılmaz ve suya atılamaz.

***

Bit-pire-tahtakurusu vs. gibi haşerat her halükârda öldürülür.

***

Yabanarısı ve benzeri diğer haşerat zarar vermiyorlarsa öldürmemek daha iyidir.

***

İpek kozasını güneşte bırakıp kurtlarının ölmesini sağlamakta da bir mahzur yoktur; çünkü bu, insanların yararına olan bir şeydir. [el-Fetâva'l-Hindiyye, 5, 361] Bu mevzuda Rasûlullah Efendimizin (s.a.v.) şu hadîs-i şeriflerini de göz önünde bulundurmak gerekir: "Ateşte sadece onun Rabbi (c.c.) ceza verebilir." [Nemenkânî, 4, 202; Nevevî, el-Fetâvâ, 247]

***

Ve yine Rasûlüllah Efendimizin (s.a.v.), "Allah (c.c.) her şeyde ihsân'ı (güzel yapmayı, iyi muamele etmeyi) emretmiştir. O bakımdan, öldürdüğünüzde en güzel tarzda öldürün; boğazladığınızda en güzel yolla boğazlayın. (Hayvan) boğazlayacak olanınız, bıçağını iyi bilesin" [Müslim, Sahîh, Sayd, 57; Tirmizî, Sünen, Diyyât, 14; Neseî, Sünen, Dahâya, 22] hadîs-i seriflerini de bu vesileyle hatırlamak, herhalde yerinde ve yararlı olur kanaatindeyim.

Mukabil selam ve dualarımla...

Örümcek Öldürülebilir Mi, zararlı hayvanlar dövülmeden yakılmadan işkence edilmeden keskin bir âletle ve çabuk öldürecek bir u, başkalarına zarar veren bir köpeği, karınca, Bit-pire-tahtakurusu, Yabanarısı, ipek kozası, her şeyde ihsân,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU