kuranda en cok hangi harf kullanılır

kuranda en cok kullanılan kelıme

Bilmiyorum. Ama şahsen; en çok harf elif, en fazla kelime de lafza-i Celâl’dir, diye mülâhaza ediyorum. Saymaya vaktim olmadı. Çok merak ediyorsanız, vaktiniz-fırsatınız da varsa, bizahmet sayın da biz de öğrenelim.

Ayrıca bunca ince meselelerle kafanızı meşgul ederken, biraz da imlanızı düzeltseniz iyi olur diye düşünüyorum. Kitabımız Kur’an’la ilgili kısacık iki soru cümlesi yazıyorsunuz, ama daha ‘Kur’an’ ismini doğru dürüst yazmıyor ya da yazamıyorsunuz... Her iki durum da mazur kabul edilebilecek türden bir hata sayılmaz. Ve maalesef soru gönderen arkadaşlarımızın çoğunluğu da böyle… Oysa hiç de hoş karşılanabilecek bir durum değil. Lütfen ifade ve imlalara, ayrıca üslûba biraz dikkat, diyorum. Bunu da bu vesileyle burada hatırlatmış olalım.

***

Bu arada isterseniz sorunuzla direkt olmasa da dolaylı yoldan ilgili olabilecek biraz bilgi vermeye çalışalım.

Âlimler Kur’an’ın kelime ve harf sayımında farklı rakamlar ortaya koymuşlardır. Bunun elbette ki sebep ve hikmetleri vardır.

Mesela kelimelerin sayımındaki farklılık; örfî-nahvî, kitabî bakımdan bazı kelime ve harflerin dikkate alınıp alınmamasından kaynaklanmaktadır. Nitekim ayet adediyle alakalı da kıraat farklılıkları ve saireden doğan değişik rakamlar mevcuttur.

Harflerin sayımındaki farklı rakamların elde edilmesi ise, kuvvetli bir ihtimalle Hatt-ı Osmanî’de küçük bir dikme halinde yazılan elifler ile hemzenin yuvası olan ‘vav’ ve ‘ya’ gibi zait harflerin sayılıp sayılmamasından kaynaklanmıştır. Ayrıca, Hatt-ı Osmanî ile diğer hatlar arasında kendini gösteren ‘elifler-çekmeler’, belki de ‘şeddeler’in de rolü olmuştur.

Mesela Kur’an harflerinin sayısı;

- Abdullah ibni Kesir ve Mücahid’e göre (rahımehumallah) 321.180, Fadl bin Ata bin Yesar’a göre 325 015’tir.

- Sellâm Ebu Muhammed el-Hamanî’ye göre (rh.) 340.740 harftir.

- İmam Suyutî (rh.) ise meşhur eseri İtkan’da; İbn Abbas’tan (r.anhuma) yapılan rivayete nazaran, Kur'an’ın tamamının 323.671 harf olduğunu zikretmiştir. Bunlardan başka ve farklı rivayetler de vardır.

Detaylar için ayrıca bkz. http://kitap.mollacami.com/kurani-kerim-bilgileri/kurandaki-kelimeler-ve-harfler.html


Kur’an, en çok harf, en fazla kelime, Hatt-ı Osmanî, elifler, hemze, vav, ya, şeddeler,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU