İSTİMNA BİL YED

MUHTEREM HOCAM;İSTİMNA BİL YEDİ DİĞER ADIYLA MASTÜRBASYON ZARARLIMIDIR.İLERİDE EVLENDİĞİMİZDE BİZE SIKINTI VERİRMİ.TIBBEN ZARARI VARMIDIR.BAZI DOKTORLAR MASTÜRBASYON YAPILMASINI TAVSİYE EDİYOR LAR.TEŞEKKÜR EDERİM.

Muhterem kardeşim;

Malumunuz, burada meselelerimizin tıbbî yönünden ziyade fıkhî cihetiyle ilgileniyoruz. Zaten o alan ihtisas sahamız da değil. Sorunuzun fıkhî yönüyle alakalı olarak da lütfen bkz. http://www.mollacami.net/soru-ve-cevaplar-119.html

Kısacası sorunuz aslında formatımızın dışında bir soru. Bununla birlikte bilmeniz/bilmemiz gereken husus;

Yüce dinimiz İslâm’ın ölçülerine uymaktır. Çünkü Rabbimiz (c.c.), “Andolsun biz peygamberlerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adâleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve mîzanı (ölçüyü) indirdik’’ [Hadid suresi, 25] buyuruyor. Haram ya da mekruh (çirkin) olduğu beyan edilen hiçbir şeyin yararı yoktur ya da en azından zararı yararından fazladır.

Yine unutmamamız icap eden bir başka önemli prensip de, her şeyde bir kıstasın/kriterin olmasıdır. O kriterler aşıldığında faydalı olan bir şey bile, zararlı hâle gelir/gelebilir. Bilirsiniz; “Haddi aşan her şey, zıddına inkılab eder (döner/dönüşür)” kaidesi meşhurdur.

Kim ne derse desin, sen söylenenin doğru olanını alacaksın. Bildiğiniz gibi kimi doktorlar da, içkinin (alkolün) yararlarından söz edebiliyorlar. Oysa Allah Teala’nın beyanı açık, emri kesin. Buyuruyor ki Mevlamız:

“(Rasûlüm!) Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: Bu ikisinde büyük bir günah, bir de insanlar için bazı menfaatler vardır. Fakat günahları/zararları, faydalarından daha büyüktür. Yine sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını infak edin. İşte böylece Allah, size âyetlerini açıklıyor. Umulur ki siz düşünürsünüz.” [Bakara suresi, 219] “Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (tapındığınız putlar/heykeller) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz.” [Maide suresi, 90]

İlahi beyan ve emir buyken, içki ve kumardan ne gibi faydalar umulabilir? Bunun, düşünmeye bile değen bir tarafı olabilir mi?

Söz konusu çirkin fiili de bu zaviyeden değerlendirmek lazım. Yukarıda linkini verdiğimiz cevabi yazımızda, meseleyi uzun uzadıya bütün detaylarıyla ele almış idik. Dikkatle okur, ona göre değerlendirmenizi yaparsınız.

Konu hakkında daha geniş bilgi için ayrıca bkz. http://www.zehirliok.net/cinsel-yasam/masturbasyon-elle-bosalma-sebeb-ve-zararlari.htmlmekruh, haram, sıkıntı, zarar, istimna bil yed, mastürbasyon, tıbbî, fıkhî, İslâm’ın ölçüleri, “Haddi aşan her şey, zıddına inkılab eder (döner/dönüşür)”,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU