Guslün hükmü ve hayız halinde Kur'an-ı Kerim okumak

güslün farz olduğuna delillerimiz nedir?
diyanet camiasında hayız halinde zaruri durumlarda kur'an-ı kerim okumaya cevaz verilmiştir bunun hükmü nedir?

Guslün farziyeti Kitap, Sünnet ve İcma’ ile sabittir.

Kitap’tan (Kur’an-ı Kerim) delilimiz: “…Eğer cünüp oldunuz ise, boy abdesti alın (guslederek temizlenin).” [Mâide Sûresi, 6] “…Cünüp iken…. guslünüzü edinceye kadar namaza yaklaşmayın.” [Nisa suresi, 43] ayet-i kerimeleridir.

Sünnet’ten delilimiz: Hazret-i Âişe (r.anha) validemiz Rasûl-i Ekrem (s.a.v.) ile aynı kaptan guslettiklerini, guslederken “Sen önce alacaksın!”, “Ben önce alacağım!” diye şakalaştıklarını; Rasûlullah’ın (s.a.v.) “Bana bırak!” buyurduğunu, onun da “Bana bırak!” dediğini bildiriyor. [Nesâî, Sünen, Gusül, 10] Yine Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurmuşlardır ki: "Haşefenin (sünnet mahallinin veya o kadar bir kısmın) girmesi ile gusül vacip/farz olur." [Müslim] Bunlar ve benzeri pek çok hadis, guslün farziyetini ortaya koyan delillerdir.

İcma’dan delil: Sahabeler (r.anhum) inzal/boşalma olmaksızın cimadan dolayı guslün gerekip gerekmediği hususunda ihtilaf ettiler. Hz. Âişe’nin (r.anha) rivayet ettiği şu hadis onlara ulaştı: “Ben ve Rasûlullah (s.a.v.) böyle yaptık ve ardından da guslettik.” [Tirmizî, İbn Mâce, Ahmed b. Hanbel] Bunun üzerine guslün farziyeti hususunda icmâ ettiler.

***

Diyanet söz konusu hususta herhalde Mâlikî mezhebinin görüşüne istinad ediyor. Evet, mezhepler arası taklid caiz olmakla birlikte aslolan, her Müslümanın kendi mezhebinin içtihatları istikametinde amel etmesidir. Bunu unutmamak ve zaruret/mecburiyet olmadıkça taklid yoluna gitmemek lazım. Ehl-i Sünnet mezheplerinin bu mevzudaki görüşleri ve meselenin detayları için bkz. http://www.halisece.com/fikih/140-buyuk-hades-uzere-bulunanlara-haram-olan-seyler-nelerdir.html


hayız, icma', sünnet, boy abdesti, kitap, Gusl, farziyeti, haşefe,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU