Elfaz-ı küfür

es selamun aleyküm Elfazı küfür eden cok var etrafımda istesemde uzaklasamıyorum onlara selam verirken meleklere niyet mi edicem ? bi de bazen unutarak selam veriyorum küfüre girmiş olurmuyum onlara Allaha emanet ol gibi lafızlar kullanabilirmiyim elfazı küfürden nasıl korunabilirim ?

Ve aleykümü’s-Selâm…

Öncelikle selâmı veriş tarzınızı düzeltelim; “es selamun aleyküm” olmaz. Doğrusu "es-Selâmu aleyküm” olmalı. Baştaki lâm-ı tarif selâm’ın sonundaki tenvini düşürür. Lâm-ı tarifsiz kullanırsak o zaman tenvinli olarak telaffuz edebiliriz: “Selâmun aleykum” gibi.

Şimdi de gelelim sorunuza…

Hayır, meleklere filan niyet etmenize gerek yok. O tip insanlara selam vermek mekruh olur.

Selam vermenin mekruh olduğu durumları şöyle sırlayabiliriz:

a) Selama karşılık veremeyecek vaziyette olana/olanlara…

b) Yemek yiyene…

c) Kur'an okuyana…

d) Hutbe dinleyene…

e) Namaz kılana selam vermek mekruhtur, verilmemelidir. Verilirse, bu durumda olanların selamı cevablanması mutlaka gerekmez.

f) İşlediği günahı açıkça söylemekten çekinmeyen kimselere yani fasıklara da selam vermek mekruhtur. Mesela sizin anlatmaya çalıştığınız insanlar gibilerine…

Unutarak bunlara selam vermeniz küfrü gerektirecek bir hata değildir. Neticede mekruh yani çirkin bir iş yapmış olursunuz. Ama bunu da unutarak-hataen işlediğiniz için inşaallah mes’ul olmazsınız. Bununla birlikte dikkatli ve şuurlu davranıp bu hataya düşmemeye özen göstermek gerekir.

Onlara, dua makamında söylemeniz ya da söylemeye mecbur kaldığınız sözleri, mesela “Allah’a emanet ol” gibi dua içeren kelamı, selamı; “Allah sana hidâyet versin” niyetini kastederek söyleyiniz.

Küfür sözlerinden, küfrü gerektirecek tavır ve davranışlardan İslâmî hassasiyet/dikkat ve imanî şuurla korunabilirsiniz.

Ölçünüz; İslâmı’ın itikat-amel ve ahlâkî esasları olmalıdır. Yoksa kendini kapıp koyvermekle ne dilini, ne belini, ne gönülünü koruyabilirsin.

Küfür sözlerinden, hâl ve davranışlarından korunmanın kalkanı; her an için uyanık bulunmak, gafletten uzak durmaktır. İmanı sürekli Kelime-i Tevhid ile yenilemek-tazelemektir. Vesselâm…

Melekler, elfaz-ı küfür, es-Selâmu aleyküm, fasıklara selam vermek mekruhtur,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU