Topuklu, önü açık ayakkabı, topuz

Önü açık ayakkabı, Topuz, Topuklu ayakkabının hükmü nedir?

Kadınların yüzleri, bileklerinden aşağı elleri, Hasen’in Ebu Hanife’den (rh.) rivayetinde, topuklarından aşağı ayaklar dışında diğer yerlerine bakmak haramdır. Çünkü hür kadının yabancı erkeklere karşı yüzü, elleri ve ayakları hariç her yeri avrettir.

Bu durumda kadının önü açık ayakkabı giymesinin şer’an bir mahzuru olmaz. Hele de tesettüre uygun bir çorap varsa ayağında, zaten bunun sakıncasından söz etmek herhalde yersiz olur.

Hasılı, kadının bu sayılan azası yabancılara karşı mahrem değildir. Ancak yabancı erkeğin de bu sayılan yerlere bakması şehvet olmadığı zaman helâl olur. Eğer şehvetle bakarsa eline veya yüzüne de baksa haram olur. Çünkü Rasûlüllah Efendimiz (s.a.v.), “Gözler de zina eder” buyurmuştur. Gözlerin zinası şehvetle bakmaktır. Çünkü şehvetle kadına bakmak haram olan zinaya düşmenin sebebidir, saikidir. Böyle olunca zaruret halinin dışında bu sayılan organlara da şehvetle bakmak haramdır. Bunun da özellikle erkekler tarafından bilinmesi gerekir.


***

Topuklu ayakkabı meselesini gelince…

Ayet-i kerimede ifade edildiği üzere kadınların ayakkabı giymesindeki ölçü, ayaklarını yere vurduklarında ses çıkarmamalarıdır. Çünkü bu durum, kadının kadınlığını öne çıkaran bir husus olup erkeklerin dikkatini çekme ve onların hislerini uyarmada oldukça etkilidir. Yani nasıl ki elbise giyilirken gösteriş ve şatafat niyetinin bulunması mahzurludur, aynı şekilde bir kadının kendini insanlara daha iyi gösterebilmek ve dikkat çekmek için topuklu ayakkabı giymesi de mahzurlu olur.

mevzuyla ilgili ayet-i kerimede Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor: “Mü'min kadınlara da gözlerini (harama bakmaktan) sakınmalarını, ırzlarını/namus ve iffetlerini muhafaza etmelerini söyle. Yine söyle ki, mecburen görünün kısımları (el-ayak ve yüzleri) müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler (açmasınlar). Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler... Saklı zinetlerine (süslerine-güzelliklerine) dikkat çekmek için, ayaklarını da (yere) vurmasınlar. Ey mü’minler! Hepiniz toptan Allah’a tevbe ediniz ki felaha eresiniz.” [Nur suresi, 24/31]

Kadınların yürürken ayaklarını yere vurmalarıyla ilgili olarak Elmalılı merhum, ilgili ayetin tefsirinde şu izahata yer veriyor:

“İşte böyle, hür kadınların, bu istisna edilmiş kimselerden başkasına zinetlerini göstermemeleri, kendi iffet ve korunmaları, güzel geçimleri noktasından gayet mühim olduğu gibi, yabancı erkekleri etkilememek, günaha sokmamak, edeb ve iffet telkin etmek noktasından da çok önemli olduğundan, bilhassa bu noktayı da düşündürmek ve tesettür emrinin kuvvet ve şumûlünü bir daha hatırlatmak üzere, yürüyüş tavırlarının bile düzeltilmesi için buyuruluyor ki: ‘gizlemekte oldukları zînetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar, yani baştan ayağa örtündükten sonra yürürken de edeb ve vakar ile yürüsünler. Örtüp gizledikleri sunî veya tabii/doğal zînetler bilinsin diye, bacak oynatıp ayak çalmasınlar… Çapkın yürüyüşle dikkat nazarları çekmesinler; çünkü erkekleri tahrik eder, şüphe uyandırır.” [Bkz. Hak Dini Kur’an Dili]

Topuklu ayakkabı giymenin sağlıkla da yakından ilgisi olduğu bilinen bir gerçek. Bunun uzun vadede ayak-bacak hatta bel sağlığını bozduğu uzmanlar tarafından dile getirilen bir husustur. Biz biliyoruz ki, sağlık açısından insana zararlı olan her şey, dinen de mahzurlu kabul edilir. Mademki, vücudumuz Cenab-ı Hakk’ın bize bir emanetidir. Bize düşen, bu emanete riayet etmek, sahip çıkmaktır. İşte meseleye sağlık açısından baktığımızda da, özellikle yüksek topuklu ayakkabı giymenin tasvip edilmesi mümkün gözükmemektedir.

Bunların yanında topuklu ayakkabıların, fıtrî ve tabiî olduğunu da söylemek zordur. Bu ayakkabıları giymenin kadınlar için bir faydasını da bilmiyoruz. Tabii bazı psikolojik sosyal tatminin dışında… İşte bütün bu hususları göz önünde bulundurarak şunu söyleyebiliriz: Evet, topuklu ayakkabı giymenin haram olduğuna dair bir ayet, hadis ya da içtihadi bir hüküm yoktur. Ancak meseleye yukarıda izah ettiğimiz hususlar zaviyesinden bakacak olursak, topuklu ayakkabı giymenin bir kısım mahzurlardan uzak ve masum olduğunu söylemek de zordur. O bakımdan ayakkabı meselesinde de ölçümüz, dinî-ahlâki hassasiyetimiz ve sağlığımız olmalıdır.

***

Topuz’dan kastınız, zannediyorum saçla ilgili olmalı… Yani saçları tepeye toplayıp deve hörgücü gibi yapmak…

Hadis-i şeriflerde, "deve hörgücü gibi saçları bağlamanın uygun olmadığı" açıkça ifade edilmiştir. [Bkz. Müslim, Sahih, Libas, 125]

Ve yine buyrulmuştur ki: “Ümmetimin son dönemlerinde…. Hanımları giyinik (gibi olmasına rağmen) uryandır (çıplaktır); başları üzerinde arık deve hörgücü gibisi (topuz) vardır. Onlara lânet edin, zira onlar lânet olunmuşlardır.” [Ahmet b. Hambel, Müsned, Hadis no: 6786; İbn Hibban, Sahih, Hadis no: 5655-7347]

Kısacası saçı toplayarak başın tepesinde deve hörgücü gibi yükselterek topuz yapmak caiz değildir. Mü’min bu nebevî ikazları hayatında mutlaka dikkate alarak yaşamaya gayret etmelidir.

Avret, Önü açık ayakkabı, topuklu ayakkabı, topuz, yüzleri, elleri, ayakları,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU