İçki

Eşim 15 senedir alkol kullanıyor. Bundan vazgeçmesi için okuyabileceğim bir dua var mıdır?

Sorduğunuz sorunun benzerine bir yazarımızın verdiği cevabı paylaşmak isterim. Asıl itibariyle pek de ilave edecek bir şey yok. Olsa olsa biraz daha dua/dualar ilave edilebilir. Ancak buna da gerek olmadığı kanaatindeyim.

"İki türlü dua vardır. Biri kavlî, diğeri de fiilî duadır. Kavlî dua dilimizle-kalbimizle yaptığımız dua ve niyazlardır. Bu nevi duayı her zaman yapabiliriz.

Fiilî dua ise, sebeplere teşebbüs etmektir. Çiftçinin tarlayı sürmesi, esnafın dükkânını açması, öğrencinin dersine çalışması fiilî duadır.

Sizin yapacağınız fiilî dua; elinizden geldiğince eşinizi alkol kullanmaktan vazgeçirmeye çalışmanız... Alkolden uzak durmasını, nihayetinde içkiyi bütünüyle bırakmasını temin etmeye çaba göstermenizdir. Çünkü alkol kullanan insan muhakemesini yitirdiği, dengesini kaybettiği için çoğu zaman ne söylediğinin, ne yaptığının farkına varamaz.

Her alkol alışında öfkesine yenik döşer, kırar, döker, şiddet kullanır, alkolün etkisi geçince yaptıklarına pişman olur, ama bunun sonu gelmez.

Fiilî duanın ikince şekli de alkol tedavisi görmesidir. Eğer ikna edebilirseniz, bir an önce bu alanda hizmet veren bir sağlık kuruluşuna müracaat edin.

Kavlî duaya gelince; bu hususta çok dualar vardır. Ben sadece birkaçını hatırlatayım.

Birisi: 'Rabbimiz, bize göz aydınlığı olacak eşler ve nesiller/zürriyetler bağışla; bizi takvâ sahiplerine imam/öncü/önder kıl.' [Furkan suresi, 74]

Âyetelkürsi'yi ve Yunus aleyhisselamın 'Lâilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü mine'z-zâlimin' duasını...

Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) 'Lâ havle velâ kuvvete illâ billahi'l-aliyyi'l-azîm' duasını okuyabilirsiniz."

Bunları, duaların müstecab olduğu zaman ve zeminlerde okumaya devam ederek, isteğinizi Cenab-ı Mevla'ya arz ediniz. Kabul olacağına dair de en küçük bir kuşkuya kapılmayınız.

Rabbim hayırlı neticeler ihsan eylesin.

dua, alkol, içki, fiili, kavli, vazgeçme, iki türlü,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU