KUL HAKKI

Hocam birisi şle aranızda bir olay var diyelim diyelim aranızda bir olay var ve tamamen siz haklısınız. O kişi size zulüm etti.
Sizde ona hakkınızı helal etmediniz o zaman öbür dünyada bu kişi cezasını çekecek mi?Mesela bir hoca söylemişti allah hakkını helal et diyecek size ikinizi de cennete göndereyim diyecek miş. bir adaletsizlik yok mu peki .(sonuç olarak hakkınızı helala etmediğiniz biri ile aranızdaki durum ahirette be olur.

Cenab-ı Mevlâ seni zorlamıyor ki adaletsizlik olsun. Aksine sana lûtufta bulunuyor, ister kabul edersin ister etmezsin; o senin bileceğin bir iş. Ama her şeyi bilen Rabbimiz, o muazzam ihsan ve ikram karşısında kulun nasıl bir tavır sergileyeceğini de bildiği için, o tabloyu bize aynen haber veriyor Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz.

Allah Teala'nın yaptığı hiçbir işte adaletsizlik-zulüm söz konusu olmaz/olamaz. Bunu düşünmek, aklımızın kenarcığından bile geçirmek abesle iştigaldir, ayrıca tehlikelidir.

Ve yine bilmeniz/bilmemiz/unutmamamız lazım; Mevla-yi zû'l-Celâl, yaptıklarından da sorumlu değildir. Konuştuklarımıza olduğu kadar düşüncelerimize de dikkat etmemiz gerekir. Özellikle inançla alakalı mevzularda...

Sonuç; hakkınızı helal etmediğiniz birinden, tabii ki hakkınızı sonuna kadar alırsınız. Bunda ne şüphe! Fakat o alacağın hakla mukayese edilemeyecek denli büyük mükâfattan, Cenab-ı Hakk'ın lûtuf ve ihsanından da mahrum kalmış olursunuz. Bunu da hiç düşündünüz mü?

Keza orada haset-fesat, hırs ve intikam gibi nefsani duygular olmayacak ki, bu aklından geçenleri düşünebilesin...

Kul hakkı, zulüm, Cennet, helâl, ihsan, olay, adaletsizlik, lûtuf,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU