Namazda sesli okumak ve gözleri kapatmak

Hocam selamün aleyküm. Evde yalnız namaz kılarken (farz veya nafile) hiç kimsenin olmadığı bir odada kendim duyacak kadar sesli okuyorum, hem de gözlerimi kapıyorum. Nedeni; kendimi namaza daha adapte ediyorum. Beytullahı düşünüyorum, Kâbe’yi hayal ediyorum. Böyle yapınca daha huşu içinde ibadet ettiğimi zannediyorum. Namaza zararı olur mu? Teşekkür ederim.


Ve aleyküm selam…

Değerli kardeşim;

1) Namazda sessiz okunması gereken yerde (başkalarının duyacağı şekildi) sesli okumak namazı bozmaz; ancak sehiv secdesi gerekir.

Yalnız başına namaz kılan kimse; sabah, akşam ve yatsı namazlarını dilerse âşikâre bir okuyuşla ve dilerse gizli bir okuyuşla kılar. Geceleyin kılacağı nafile namazlarda da hüküm böyledir. Fakat öğle ve ikindi namazlarında ve gündüz kılacağı nafile namazlarda (sadece kendisinin duyacağı şekilde) gizli okuması vaciptir. Âşikâre okuması halinde sehiv secdesi gerekir. Ve yine imamın da gündüz kıldırdığı namazları sessiz kıldırması ve gece kılınan namazları da sesli kıldırması vaciptir. Eğer böyle yapmayacak olursa, vacibin terkinden dolayı imamın da sehiv secdesi yapması lazım gelir. [Bkz. Bedâyiu’s-Sanâyi’, 1, 160-161]

Sessiz okunacak yerde sesli okumaktan dolayı sehiv secdesini gerektiren miktar ise, namazın farz olan kıraati kadardır. Bu ise kısa üç ayet veya kısa üç ayet uzunluğunda bir ayet okumaktır; bundan az olursa gerekmez.

Velhasıl bir vacibin vasfını değiştirmek, sehiv secdesini gerektirir. İmamın âşikâre okuması icap eden ayetleri gizlice okuması veya gizlice okunacak ayetleri açıktan okuması gibi… Bu okuma miktarı, namaz sahih olacak kadar okumaktır. Fatiha süresinin ilk ayetlerini okumak bu kısımdandır. Bununla beraber kısa bir ayet okunması da İmamı Azam'a (rh.) göre bu hükümdendir. İki imama (rahımehumallah) göre ise, bu hükümde değildir.

***

2) Namazda gözleri kapamakla ilgili olarak da bkz. http://sorular.mollacami.com/soru-ve-cevaplar-51.html


farz, vâcip, nafile, Namazda sesli okumak, âşikâre, gözleri kapatmak, sehiv secdesi,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU