İsim

S.a. Hocam;
Zülal, Efsun ve Feyza.. Buğra, Kaan, Cemre isimlerinin konulması uygun mu? Anlamları neler? Teşekkür ederim.

Ve aleyküm selam…

Zülâl: Arapça bir isim. Hafif, saf ve tatlı su anlamındadır. Tıp dilinde ise “Albümin” karşılığıdır.

Efsûn: Farsça isimdir. Manası; büyü, üfürük, afsun, sihir, gözbağcılık demektir. Füsûn da Farçadır ve aynı manalarda kadın adı olarak da kullanılır.

Feyza: Feyz masdarından türetilmiş. Feyz ise Arapça isim; cem’îsi füyûz, onun cem’i de füyûzât’tır. Suyun taşıp akması, bolluk-çokluk-verimlilik-fazlalık-gürlük, ilerleme, çoğalma ve ilim-irfan manalarına gelmektedir. Mesela “Feyzâ feyz”: Feyz ile dolu olan manasında Arapça birleşik isimdir.

Buğra: Farsça isimdir. Turna kuşu, turna sürüsünün önünde uçan turna horozu anlamlarınadır. Ayrıca Hârizm hükümdarlarından birinin lakabıdır.

Kaan: Ka uzun okunur. Hakan, hükümdar, imparator manalarında kullanılır. Mesela Türk Hâkanı-Türk hükümdarı, Çin imparatoru gibi…

Cemre: Arapça kökenli bir isim. Cem’isi cemerât gelir. Kor, ateş, yanmış kömür manalarınadır. Hacıların Mina’daki şeytan taşlamalarına da cemerât denmektedir. Ayrıca şubat ayı sonu ile mart ayı başlarında; önce havaya, ardından suya, sonra da toprağa düştüğüne inanılan sıcaklık… Yani 1. Cemre, 2. Cemre, 3. Cemre… Tıp lisanında da cemre, iltihaplı bir çıban, karakabarcık anlamında kullanılmaktadır.

Görüldüğü üzere bu kelimelerin isim olarak kullanılmasında bir mahzur olmaz. Zaten isim örfümüzde/kültürümüzde de hemen hepsi kullanılagelen lafızlardır.

İsim hakkında geniş bilgi için bkz. http://sorular.mollacami.com/soru-ve-cevaplar-823.html


Cemre, isim, Efsun, Feyza, Buğra, Kaan,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU