"Mağluplar galipleri taklit eder" sözü doğru mudur?

İbn Haldun'a atfedilen "Mağlup milletler, gâlip ve fâtih milletlerin örflerini, âdetlerini ve an'anelerini taklit eder" sözü ne kadar doğrudur? Her zamanda ve zeminde geçerli midir?

İbn Haldun merhumun, meşhur eseri Mukaddime'sinde zikrettiği bu sosyal mahiyetteki söz, daha doğru bir ifadeyle "teşhis" doğrudur. Baksanıza Tanzimattan bu yana aydınımızın hiç de azımsanamayacak bir bölümü, Hıristiyan Batı kültür potasında eriyerek, Batı medeniyetinin temsilcisi hatta müdâfii/savunucusu durumuna gelmiştir.

Noel ve Noel Baba rezâletleri, yılbaşı çılgınlıkları âdeta teşvik edilmektedir. Bu korkunç çöküntüyü, ancak kendi öz benliğimize yani kendi ahlâkî değerlerimize, örf ve âdetlerimize sahip çıkmakla durdurabileceğimiz ise, gayet açıktır.

İnsanımızın birçoğu geçim sıkıntısı çekerken ve ülkenin bir yığın ekonomik-sosyal meseleleri dağ gibi ortada iken, yapılan yılbaşı israfı ile yalnız mânevî yönden değil, maddî bakımdan da çok şey kaybettiğimiz âşikârdır. Kaldı ki Noel'in ve yılbaşı kutlamaları(!)nın gerçek Hıristiyanlıkla da bir alâkası yoktur. Bu âdetlere ilk defa 1521'de Fransa'da rastlanmıştır. Îsâ aleyhisselâmın doğum tarihi ise, ne yılbaşı ne de yıl sonu olarak Hıristiyanlar'ın zannettiği gibi değildir. En az Milat'tan 5 asır önce yaşamıştır.

Noel, Noel kutlamak, Batı kültür, Taklitçilik, Taklit etmek, Noel Baba,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU