Nikah ve talak

Slm aleyküm hocam, hayırlı ramazanlar. Hocam sorum şu: Bir eş karısının onu istemediğini düşünerek ona, 'madem beni istemiyosun, o halde boş ol' diyor 3 defa. Şimdi onlar boşandı mı, tekrar evlenmeleri için ne yapmaları gerekiyor?

Ve aleyküm selam kardeşim; sizlere de hayırlı ramazanlar...

Bildiğiniz gibi Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: "Üç şey vardır ki, ciddisi de ciddidir, şakası da ciddidir; Nikâh, talâk ve ric'î boşama halinde, kocanın karısına yeniden dönmesi." [Ebû Dâvud, Sünen, Talâk, 9; Tirmizî, Sünen, Talâk, 9; İbn Mâce, Sünen, Talâk, 13]

Bu sebeple onlar, geriye dönüşü olmayacak tarzda boşanmış oluyorlar. Tekrar evlenmeleri ancak kadının bir başkasıyla evlenip boşanmış olmasına bağlıdır. Fıkıhtaki adı da "hulle"dir malumunuz. Bunun da şartları vardır. Yoksa uydurma bir evlilikle, mesela boşama şartına bağlı bir nikahla olmaz. Kadının evlendiği kişi ya kendi rızasıyla mesela geçimsizlik ve saire gibi sebeplerle boşamış olacak veya vefat sebebiyle kadın boş olmuş olacak.

Kısacası hiçbir zaman nikahın bu üç bağını birden kopartmamaya, üç talakla boşama yapmamaya dikkat etmeliyiz. Talak mecburiyet halini alırsa, hiç olmazsa bunu ric'î talakla uygulamaya koymalıyız ki, pişmanlık halinde geri dönüşü olabilsin.

Geniş bilgi için bkz. http://sorular.mollacami.com/soru-ve-cevaplar-65.html

Nikâh, Talâk, , üç talak, Dini nikah, üç şey, 'madem beni istemiyosun, o halde boş ol', ric'î boşama,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU