Kalbe gelen kötü şeyler

Selamun aleyküm. Hocam zaman zaman içimden kötü duygular geçiyor. Bunlardan dolayı sorumlu olur, hesaba çekilir miyim? Tşk ederim


Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz Buhari ve Müslim'in müştereken rivayet ettikleri bir hadîs-i şerîflerinde, "Kalbe gelen kötü şey söylenmedikçe ve buna uygun hareket edilmedikçe (uygulanıp fiiliyata dökülmedikçe) afv olur" buyurmuşlardır.

İnsanın kalbine, küfür veya bid’at olan bir düşünce geldiğinde, bundan dolayı üzülür ve hemen bunu reddederse, bu kısa süreli düşünce, küfür olmaz. Ancak;

Kötü şeyleri düşünmek, mü'minin kalbinde manevi huzursuzluk ve sıkıntılar meydana getirir. İbadet ve taatlerinden, tefekkür ve tezekküründen zevk almamaya/alamamaya başlar. Bu duygular sürekli hale geldiğinde ise, insanın içindeki vera' ve takva duyguları zayıflar, hatta yok olabilir. Dolayısiyle günahlara karşı meyli artar.

O bakımdan kötü duyguları bastırmak, onları zihnimizden-gönlümüzden silip atmaya çalışmak, her hususta olduğu gibi bu hususta da Rabbimizden yardım istemek, şeytanın ve nefsin vesvese ve iğvaatından ona sığınmak en doğru yoldur.

Kendimizi Allah için hayırlı ve güzel amellerle/işlerle, ibadet ve taatlerle meşgul etmeye gayret etmeliyiz. Yoksa nefis ve şeytan, çevremizdeki şeytanlaşmış bir takım insanlar bizi yanlış şeylerle meşgul ederler.

Hasılı; bütün bu iyilik ve güzellikleri de sadece düşünmekle kalmayıp, düşüncelerimizi fiiliyata geçirmeye, hayatımızda uygulamaya çaba göstermeliyiz.

Evet, gönlünüzden kötü şeylerin geçmesiyle günaha girmiş sayılmazsınız; ama iyi de etmiş olmazsınız. Ancak zıddını yaparsanız, yani iyi şeyler düşünür, hayırlı işler yapmayı dilerseniz, yapmasanız/yapamasanız bile ecre nail olursunuz. Kısacası, iyilikleri, hayırlı ve güzel şeyleri sadece düşünmekle bile sevap kazanırsınız.

bid'at, küfür, Kalbe gelen kötü şeyler, uygulanıp fiiliyata dökülmedikçe, afv olur, sevap, ecr, düşünmek,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU