Hz. Hüseyin'in mübarek kafası

Hocam Hz Hüseyin veya Hz Hasan’ın kafasının vefatından şehit edildikten sonra haşa top gibi oynadıkları doğru mu? Doğruysa bir kaynağı var mı? Bu yüzden mi maçlara kötü bakılıyor? Bununla ilgili bir açıklama yapabilir misiniz? Varsa böyle bir şey nasıl olmuş? Şimdiden Allah razı olsun..

Hayır, doğru değil; yanlış. Yanlışın da kaynağı olmaz elbette…

Ancak kanaatimce meseleyi esastan ele alıp tarihî ve coğrafî seyrine göre değerlendirmek isabetli olur. Şöyle ki:

Hz. Hüseyin’in (r.a.) başını kesenler, onu tekmelememiş; alıp bir tabak içinde Yezid’e takdim etmişlerdir.

Kerbelâ’da cereyan eden, onun ve çevresindeki onlarca Müslümanın şehid edilmesiyle neticelenen bu elim hadise, miladi VI’ncı asırda meydana gelmiştir.

Futbol ise IX’uncu yy’da İngiltere’de oynanmaya başlamıştır. Zaman-mekân itibariyle aralarında büyük farklar vardır. Dolayısiyle bunun böyle olmadığına bu tenakuz/çelişki bile yeter.

Ayrıca Hz. Hasan’ın (r.a.) bu Kerbelâ hadisesiyle bir alakası yoktur. Bu yanlışlığa da düşmemek lazım.

***

Futbola kötü nazarla bakılmasının sebebine gelince…

Bildiğiniz gibi dinimizde tasvip ve teşvik edilen oyunlar-eğlenceler bellidir. Bunlar içerisinde “futbol” benzeri bir spor dalı yok. Ayrıca bu oyunun fert ve toplum yararına olduğunu da söyleyemeyiz. Neye hizmet ettiği, kimlerin işine geldiği ve bu alanda hangi dümen ve tezgahların döndüğü de ayrı bir bahis… Boşa vakit harcamanın yanlışlığını ise sanırım anlatmaya gerek yok. Bunlara harcanan zaman ve enerji ile nice mubah ve faydalı şeyler yapılabilir. Yeter ki fert ve toplum doğru yönlere kanalize edilsin/edilebilsin. Öyle değil mi?

şehit, Hz. Hüseyin'in mübarek kafası, Kerbelâ, tabak, top, İngiltere, tarihî, coğrafî, farklar,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU