Zinet eşyalarının zekatı

Selamun aleyküm hocam, zekatta nisab miktarı ne kadardır? Hanefi ve Şafii mezhebine göre kadının zinet olarak kullandığı altınlara zekat düşer mi? Cevabınız için şimdiden tşk ederim. Saygılar..

Ve aleyküm selam…

Değerli kardeşim;

Zekâtta nisab miktarı, fıkhî tabiriyle 20 miskal altındır. Bunun günümüzde kullandığımız ölçülere göre karşılığı; 80,18 gr’dır.

Hanefî mezhebine göre kadının altın takıları 20 miskalden yani 80,18 gr.’dan fazla ve üzerinden de bir yıl geçmiş olursa zekata tabi olur.

Şâfiî mezhebine göre kadınların aşırıya kaçmayacak miktarda takıları zekata tabi değildir. Kadının 200 miskali (x4.009 = 801.8 gr.) aşmayan miktardaki takıları, aşırı miktarda sayılmadığı için zekattan muaftır.

Şâfiîlere göre kişi, her bir nisab miktarından az olan altını ile gümüşünü, nisabı tamamlamak için birbirine eklemek mecburiyetinde değildir. Mesela bir kimsenin 10 miskal (40, 9 gr.) altını ile 100 dirhem (280,5 gr) gümüşü varsa bu ikisinin toplamı nisaba ulaşsa bile bu kişi zekat vermekle yükümlü olmaz.

Dikkat: Şâfiî mezhebi dışındaki diğer mezheplere göre, her biri nisab miktarından az olan ama ikisinin toplamı nisaba ulaşacak miktarda altın ve gümüşe sahip bulunan bir kişi, bu altınlar ile gümüşün toplamından kırkta birini zekat olarak verir. [Bkz. Nimet-i İslâm, Tenvîru’l-Kulûb, Büyük İslâm İlmihali, Büyük Şâfiî İlmihali ve sair kaynaklar]

kadın, Altın, gümüş, nisab, Zinet eşyalarının zekatı, miskal, yıl,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU