BORÇ

hocam merhaba borç para verdiğimiz bir kişi borcunu ödemezse dünyada ki durumu nası olur acaba,birde borcunu keyfi sebeplerle geciktiriyorsa durumu nedir. Ve mal sahibinin bu durumda ki durumu nasıl dır. iyi akşamlar.

Merhaba değerli kardeşim;

Kanaatimce sorunu üçe bölmek uygun olacak.

1)”…bir kişi borcunu ödemezse dünyadaki durumu nası olur acaba?” Borçlu borcunu ödemezse olacağı şudur: Varsa alacaklının elinde delili/tutamağı, kanuni yollara başvurur, hakkını tahsil etmeye bakar. Dağ başında değilsen, herhalde “orman kanunu” uygulamaya kalkışmazsın, öyle değil mi!

2) “…borcunu keyfi sebeplerle geciktiriyorsa …” Eğer borçlu keyfi dolarak ödemeyi geciktiriyor, bu borç-alacak durumu da bir alışverişten kaynaklanıyorsa, aldığı malı iade etmesi icap eder. Yani mal sahibinin, sattığı malı geri alma hakkı doğar. Çünkü mumâtalede bulunmakla (keyfi olarak ödemeyi geciktirmekle) muhatabına zulmetmiş yani haksızlıkta bulunmuş olur. Zulmün ahiretteki cezasını bilmem anlatmaya gerek var mı! Rabbim cümlemizi zulmün zulumatından muhafaza buyursun.

3) “…mal sahibinin bu durumdaki durumu nasıldır?” Bu kısmın cevabı 2’nci maddeyle alakalı. Yani borcunu ödemeyi keyfi olarak geciktiren kişi “zâlim” sıfatını istihkak ettiğine göre, alacaklı da “mazlum” durumunda olmuş olur. Bu dünyada tahsil edemezsen alacağını, öbür âlemde zerre miktarı dahi haksızlığa uğramadan bitamamiha tahsil edersin. Bunda kuşkun olmasın.

Bilmukabele size de iyi akşamlar…

Kanuni, zâlim, borç, alacak, keyfi, geciktirme, mazlum, orman kanunu,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU