"Boş ol" ile yemin olur mu?

hocam eşime aldatmayla ilgili bir şey sordum, o da 'eğer yaptıysam benden boş ol boş ol boş ol' dedi.. ben de bu kadar büyük yemin ettiği için yapmadığını düşündüm rahatladım.. ama yaptıysa boş olurum dimi?hulle gerekir dimi? böyle büyük yemin etmek doğru bile olsa doğru mu hocam? boş ol diye yemin sınıfına girer mi?

Evet, dediğiniz gibi, yaptıysa şayet boş olursunuz. Hem de üç talakla, yani geriye dönüşü olmayacak şekilde…

Bu söz, şartlı talaka girer ki, şart gerçekleşirse (sözünü ettiğiniz hususu yapmışsa) meşrut yani talak da tahakkuk etmiş olur.

Nitekim içinde Hanefi mezhebinin de bulunduğu dört mezhebe ve İslâm fakihlerinin/âlim ve müçtehitlerinin, hukukçularının büyük çoğunluğuna göre, aynı anda veya aynı temizlik süresi içinde verilen üç talak, üç talâk olarak geçerli olur. Böylece koca bütün boşanma haklarını kullanmış sayılır.

Bunun neresi doğru olsun ki! Bir defa zaten talak/boşama başlı başına Allah Teala’nın en sevmediği bir helal… O bakımdan ancak, mecburiyet ve zaruret karşısında başvurulabilecek bir yol. Bunu olur olmadık yerde ve konuşmalarda kullanmanın yanlışlığı da ortada… Dikkatli olmak lazım.

***

Nelerin yemin sınıfına girdiğine-gireceğine dair cevap için de, öbür yazının linkine tıklayınız lütfen. http://sorular.mollacami.com/soru-ve-cevaplar-642.html

şart, "Boş ol" ile yemin olur mu, üç talakla, meşrut, üç talak, üç talâk olarak geçerli olur,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU