Fotoğrafa bakmak

hocam eşimden ayrıldım ailesi bana eşimle çekindiğim resimlerimi ısrarla istediğim halde eşim vermeyin dediği için gıcıklığına vermiyorlar başı açık resimlerim vardı şimdi kapandım onlardan bi erkek görse veya eski eşim görse günaha girermiyim?açık fotoya bakmaklada bakılan kişi günaha giriyormu hocam?giriyorsa çok büyük bi günahmı?

Değerli kardeşim;

Meseleyi öncelikle erkek açısından ele alacak olursak, fotoğraf gerçek değil resim (ışık çizgisi) ve hayâl olduğu için, onlara bakmak hakiki kadının vücuduna bakmak gibi haram sayılmaz. Ancak şehvetle bakan bir kimse için haram olur. İbn Hacer Heytemî ile Şirvanî (rahımehumallah) şöyle diyorlar:

“Aynada veya suda görünen kadın görüntüsüne bakmak haram değildir. Ancak fitneye vesile olduğu takdirde haram olur.” [Tuhfetü'l-Muhtâç ve Şirvânî, 7, 192; Halil Gönenç, günümüz meselelerine fetvalar, 2, 167]

Tesettüre girdikten sonra hayatında çok ciddî değişiklikler yapma heyecanı içinde olan hanımlar, önceki serbest hayatında geçirmiş oldukları birtakım hata ve yanlışlıklarını telâfi yollarını aramaktadırlar. Elbette ki doğrusu da odur. Daha önce giymiş olduğu elbiselerden, evinde kullandığı eşyalara, dostluk kurduğu kişilerden okuduğu dergi, kitap ve gazetelere varıncaya kadar hayatında pekçok değişikliklere girmektedir. Bu değişiklikler “öncekilerin” ne yapılacağı hususunu gündeme getiriyor mutlaka... İşte bunlardan biri de açıkken çekilen resimler, fotoğraflardır.

Bu yanlışlığın telâfisi hem kolay, hem de zordur. Kolay olan, kendi elinizde ve evinizde olan resimler... Bunları kendi yakınlarınızın dışındaki erkeklere göstermemeli… Yakınlar derken mahrem olan erkekleri kastediyoruz. Bu resimlerden bir kısmı da akraba ve tanıdıkların albümünde yer almaktadır. Sizin gibi boşandığınız eski kocanızda… Şayet mümkünse bunların iadesini istemeli, ki istemişsiniz, almaya çalışmışsınız. Madem vermiyor, en azından nâmahremlere göstermemesi için ricada bulunmalısınız. Ondan sonrası elbette ki onun sorumluluğudur, vebali size değil ona aittir.

erkek, kadın, haram, tesettür, nâmahrem, resim, fotoğraf, akraba, fitne,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU