Kep takmak...

kep takmanın dinimizde herhangi bir sakıncası varmı hocam

Bildiğiniz gibi İman ve küfür, kalbe ait sıfatlardır. Bazen, imana veya küfre delalet ve işaret eden bazı fillerden ve davranışlardan dolayı insanlar bu hasletlerle vasıflandırılabiliyor.

Mesela, bele takılan ve rükua gitmeye mani olan "zünnar" dediğimiz kemere benzer bir takıyı, eskiden sırf imana zıtlıktan dolayı ehl-i küfür takıyorlardı. İşte böyle bir kemeri takan bir insana da "kafir" deniliyordu. Bunu takanın kalbine bakma imkanı olmadığından mü'min bile olsa "kafir" damgasını yemekteydi.

İslâm âlimleri Şapka için de “küfür alâmeti”dir demişler. Önündeki siperin secdeye gitmem anlamını taşıdığı ifade edilmiş. Bunun için “şapkayı şaka ile dahi başına koyan kâfir olur" hükmünü serdetmişlerdir. Bunca İslâm âliminin bu hükmü elbette ki haktır. Aksini söylemek kimsenin haddine düşmez. Ancak kişinin niyeti güneşten ya da soğuktan korunmak gibi sağlığa yönelik olur ve gayrimüslimlere benzeme niyeti de yoksa, giymesinin caiz olacağına dair fetva vardır. [Bkz. Fetâvâ-yı Alî Efendi]

Ama kep’te durum biraz daha farklıdır. Ne soğuktan ne de sıcaktan korunma söz konusudur. O bakımdan uzak durulması, imkân nisbetinde takılmaması, gayrimüslimlere benzeme özentisinden kaçınılması elbette ki tavsiye edilir.

Daha geniş bilgi için bkz.
http://sorular.mollacami.com/soru-ve-cevaplar-10.html
http://sorular.mollacami.com/soru-ve-cevaplar-125.html


küfür, iman, kep takmak, sıfat, zünnar, şapka,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU