Müsafir-Mukim ya da yolcu namazı

Ben Kırşehir'de ikamet ediyor ve çalışıyorum. Ancak memleketim Ankara-Çubuk ve ailem(Anne-baba) burada yaşıyor. Tayinim çıkarsa da ilerde bir gün Ankara'ya dönmeyi düşünüyorum. Yani temelli Kırşehir'de kalmayı düşünmüyorum. Bu durumda; ben 10 günlüğüne memleketime gitsem misafir namazı mı kılmak zorundayım? Yoksa ; gelecekte bir gün doğup büyüdüğüm memleketime dönme isteğim nedeniyle farz namazları 4 rekat mı kılmalıyım?
Lütfen ayrıntılı cevap verirseniz sevinirim. Benim için çok önemli...

Madem Kırşehir'de çalışıyor, orada ikamet ediyorsunuz; belirtmemişsiniz ama, anlaşılan çoluk çocuğunuz da orada; dolayısiyle şu an orası aslî vatanınız oluyor. Ebeveyninizin Ankara-Çubuk'ta ikameti, doğup büyüdüğünüz yerin orası olması sizin için bir şeyi değiştirmez.

Bilirsiniz, insanın aslî vatanı, hanımının/çoluk çocuğunun bulunduğu, birlikte ikamet ettikleri yerdir. Hani meşhur sözdür; Hoca Nasreddin merhuma,

- ‘Nerelisin’ diye sormuşlar, o da;

- ‘Hanımın memleketinden’ demiş.

Bu fıkrada latifenin dışında sözünü ettiğimiz bu gerçek de saklıdır.

Dolayısiyle asli vatanın olan yerin dışında, 15 günden az olarak nereye giderseniz gidiniz, baba ocağına, doğup büyüdüğünüz yere de gitseniz, seferî olursunuz. İleride oraya dönmeyi, orada ikamet etmeyi düşünmeniz hükmü değiştirmez. Hüküm ancak döndüğünüzde değişir. Yani vatan-ı aslî bir diğer vatan-ı aslî ile değişebilir ancak.

Ama şayet hanımınız, çocuklarınız yani eviniz-ocağınız Ankara/Çubuk’ta kalır, siz Kırşehir’de hep müsafereten bulunursanız, orası sizin için aslî vatan değil, ikamet vatanı olur. O takdirde de haliyle ailenizin yanına Ankara/Çubuk’a gittiğinizde seferî değil mukim olmuş olursunuz.


Müsafir-Mukim ya da yolcu namazı, Kırşehir, Ankara/Çubuk, vatan-ı aslî, ikamet vatanı,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU