Kadın, evlatlığını emzirirse...

Hocam, evlat edinme ile ilgili yazını okudum; fakat tam da okuyamadım, tarif ettiğin cevap 194'ü bulamadım.
Sorum şu: Bebek doğunca evlatlık alınan erkek çocuğu evlatlık alan anne emzirirse, o anneye alınan erkek çocuğu nâ-mahrem olur mu?
Bir de senin tavsiye etiğin şu numaralı yazıda sorunuzun cevabı diyorsun, ben acemi olduğum için bir türlü o cevap sitesini bulup okuyamıyorum. Yardımcı olursan sevinirim. Selam, dua.. Yaşar Şahin

Abi haklısın. Sanırım problem mollacami'de. Çünkü benim verdiğim linkin üzerine tıkladığınızda o yazıyı karşınızda görmeniz lazım. Onu en kısa sürede halletmeleri için arkadaşalara hatırlatalım. Ancak geçici çözüm olarak şunu yapabilirsiniz; verdiğim o linki kopyalar, yukarıya adres kısmına yapıştırıp enterlerseniz o sayfa yine açılır. Gençler size bu hususta yardımcı olabilirler.

İsterseniz ben o yazıyı aşağıya kopyalayayım. Buradan okuyun.

"İslâm hukukunda 'evlat edinme' meselesi…
S. Alykm; evlatlık edinme ile ilgili bir yazınızı göremedim molla camii sayfsında acaba bu konudaki bigilerinizi paylaşır mısınız? Mevlit Çelik - Facebook

Hemen belirtelim; İslamiyet evlat edinmeyi kaldırmıştır. Evlat edinilen çocuk nâ-mahremdir; kız ise evin beyine, erkek ise hanıma nikâh düşeceğinden, bu çocuklar büyüdüğünde, evin beyi veya hanımıyla yalnız kalmaları caiz olmaz.

Kardeş site ihya.org’da da bu hususta bilgi vardır. Aşağıda linkini veriyorum, ilave bilgi için oraya da bakabilirsiniz.

Meseleyi biraz daha açmamız gerekirse, evlâtlık müessesesinde yukarıda kaydettiğimiz mahzurlar söz konusu olduğu için dinimizde yasaklanmıştır.

Bir defa meşru olmayan bir yolla, başkasının çocuğunu kendi evlâdı yerine getirerek, haksız ve sahte bir muamele yapılmaktadır. Yabancı bir çocuğu evlât kabul etmek, bir nevi mukaddes olan nesil meselesini tahrif etmek, çocuğun asıl ana babasının unutulmasına sebep olmaktır.

İkinci olarak da bu çocuk büyüyünce, aile içerisinde mahremiyet hususlarına gereğince ve yeterince riayet edilemeyecektir. Tesettür, bakma ve temas gibi durumlara uyulmayacaktır. Oğlansa ailenin bütün kadınlarıyla bir arada bulunacak, kızsa ailenin bütün erkekleriyle birlikte yaşayacaktır.

Halbuki evlat edinilen çocuk, ister kız olsun ister oğlan; evin hanımı onun annesi olmadığı gibi, o ailenin akrabası da evlâtlığın ailesi sayılmaz, bir yabancıdan farksızdır.

Dolayısiyle bunlar büyüdüklerinde, aile içinde bulundukları müddetçe, devamlı haramla yüz yüze bulunacaklardır.

Evvelen ve âhiren selâmlar...

***

Evet, dediğiniz gibi evlatlık edinen evin kadını, şayet sütü var da çocuğu emzirirse, tabii ki onun süt annesi ve nâ-mahremi olur. Dolayısiyle söz konusu mahzurlar ortadan kalkar. Bu da bir hal/çözüm yoludur. Hiç aklıma gelmemişti şahsen, onu da siz hatırlatmış oldunuz. Teşekkürler...

Bilmukabele selâm ve hayır-dualar...

Halis ECE

Kadın evlatlığını emzirirse, nâ-mahrem, "İslâm hukukunda 'evlat edinme' meselesi, kız ise evin beyine, erkek ise hanıma nikâh düşeceği,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU