Süt aşağı mı akar?

Hocam sorum şu: Annem amcamın kızını emzirmiş, biz amca kızıyla süt kardeşiz, bir de amcamın oğlu var onu emzirmemiş ama amcamın oğlunun yaşı daha büyük yani benden de emzirilen amca kızındanda büyük, biz amca oğlumla da süt kardeşmi oluruz, yoksa süt aşağı akar diyorlar, benim erkek kardeşimle amca kızım mı süt kardeş olur? İnşallah anlatabildim? Şimdiden tşk ederim

"Süt aşağı akar, süt yukarı çeker" gibi sözlerin doğruluğu, sadece fiziki açıdan söz konusu olabilir. Yoksa böyle bir şeyin fıkhî açıdan bir gerçekliği yoktur. Nimet-i İslam’da Mehmed Zihni Efendi de bunun aslı olmadığını anlatmıştır.

Mesela sizin sorunuzda olduğu üzere anneniz amcanızın kıznı emzirmiş; bu durumda o kız, annenizin bütün çocukları ile süt kardeş olur. Yani deyimdeki şekliyle, hem aşağı doğru hem yukarı doğru, büyük-küçük bütün kardeşlerinle süt kardeşi olur.

Fakat annenizin çocukları yani sizler, emen kızın kardeşleri ile evlenebilirsiniz; çünkü onlar sizin süt kardeşiniz değillerdir. Yalnızca annenizi emen kız, sizlere süt kardeş olmuş olur; diğerleri olmaz.

Ayrıca bkz. http://sorular.mollacami.com/soru-ve-cevaplar-273.html

anne, Süt aşağı mı akar, amca kızı, amca oğlu, erkek kardeş,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU