Oruç...

Kusmak orucu bozar mı?

İstemeden, elinde olmayarak kusmak, -ağız dolusu bile olsa- orucu bozmaz. Ama kişi kendi isteğiyle kusarsa, orucu bozulur ve kaza etmesi gerekir.

Nitekim Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz buyurdular ki: “Kim kendiliğinden kusacak olursa, üzerine kaza gerekmez. Kim de isteyerek kusarsa orucunu kaza etsin.” [Ebu Dâvud, Sünen, Savm, 32; Tirmizî, Sünen, Savm, 25; İbni Mâce, Sünen, Savm, 16]

***

Ağız dolusu kusmak;

- Biri kendiliğinden gelen…

- Diğeri de isteyerek olmak üzere iki şekilde meydana gelmektedir.

Bir hastalıktan dolayı ağız dolusu olarak kendiliğinden gelen kusuntu kendi kendine içeri giderse ittifakla oruç bozulmaz.

Ama, kişinin kendi isteğiyle içeri çekilirse; İmam Muhammed’e (rh.) göre oruç bozulur, İmam Ebû Yusuf’a (rh.) göre bozulmaz.

***

Kişinin kendi zorlamasıyla gelen ağız dolusu kusuntu orucu bozar. Çünkü, bu durumda iken az veya çok tekrar mideye bir şeyler gider. Bu şekilde bozulan bir orucun sadece kazası gerekir. Fakat, ağız dolusundan az olur ve tekrar kendiliğinden içeri giderse; İmam Muhammed’e (rh.) göre orucu bozar, İmam Ebû Yusuf’a (rh.) göre bozmaz. İnsanın kendi isteğiyle içeri giderse, her iki imama göre de oruç bozulur.

***

Kendi zorlamasıyla gelen kusuntu veya kendiliğinden geldiği halde kusuntunun bir kısmı insanın kendi isteğiyle içeri girerse ve kişi bu hareketiyle orucunun bozulduğunu bilir ve bir şeyler yiyip içerse bundan sadece kaza gerekir.

***

Esas itibariyle bir hata eseri olarak oruç bozulunca hiçbir şey yiyip içmeden iftara kadar beklemek vaciptir. Bir hata sonucu bozulan oruçtan sonra kusmada olduğu gibi yeyip içmek sâdece kazâyı icap ettirir, keffâreti gerektirmez.

Kusmak orucu bozar mı, İstemeden, elinde olmayarak kusmak, -ağız dolusu bile olsa- orucu bozmaz, Ama kişi kendi isteğiyle kusarsa, orucu bozulur ve kaza etmesi gerekir,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU