Zekât vermem gerekıyor mu?

32 yaşında bekar bir erkeğim, aileme ben bakıyorum, evlenecek maddi durumum yok, 830 TL gibi düşük bir ücret alıyorum, ailem memlekette, bir ev ikiye bölünmüş bir şekilde, dedemlerle oortak kullanıyoruz. Şu anda 10.000 TL gibi bir birikmiş param var. Bu parayı boğazımdan ve şahsi ihtiyaclarımdan keserek bin bir zorlukla biriktirdim. Şu anmemlekete ev yapmayı düşünüyorum, benım bu birikmiş parama zekat düşer mi?

Değerli kardeşim;

Sorunuzun cevabına geçmezden önce dilerseniz, zekâta tâbi olmayan aslî-temel ihtiyaçların neler olduğuna kısaca bir göz atalım…

Ev, ev eşyası, giyecek, ulaşım ve yiyecek gibi hayatın güvenli ve sağlıklı bir şekilde devamı için gerekli olan şeylerin tamamı aslî ihtiyaçlar sınıfına girer malumunuz.

O bakımdan bu ihtiyaçları temin etmek için biriktirilen paralarla onları karşılamak üzere sözlü ya da yazılı herhangi bir taahhüde girilmişse o takdirde bu paralardan zekât vermek gerekmez.

Zira sözlü ya da yazılı taahhüde girildiğinde bu para, artık temel ihtiyaç için harcanmış demektir.

Ancak böyle bir taahhüde bağlanmamış paranın, nisap miktarına ulaşması (80, 18 gr. altın veya o değerde bir varlık, para-pul) ve üzerinden bir yıl geçmesi halinde, zekâtının verilmesi gerekir.

***

Kısacası elinizdeki paranızı, ileride ev almaya niyet ederek biriktirmeniz o paranın üzerindeki zekâtı düşürmez.

Ama bir ev için sözlü veya yazılı bir anlaşma yapıp imza attıktan sonra, attığınız imzanın miktarı nisbetinde/miktarındaki para zekâta tâbi olmaz.

Bir iş için imza atmadan, sözleşmeden yapılan niyetler bağlayıcı değildir. Siz her an o parayı bir başka iş için de kullanabilirsiniz.

Zekât vermem gerekıyor mu, ev yapmayı düşünüyorum, aslî-temel ihtiyaçlar, Ev, ev eşyası, giyecek, ulaşım ve yiyecek gibi hayatın güvenli ve sağlıklı bir şekilde devamı için gerekli olan şeyler,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU