“Küfre rıza küfürdür”...

Selamun aleykum Hocam, inançla ilgili bir sorum olacaktı, “Küfre rıza küfürdür” ne demek, bunu açıklayabilir misiniz? Tşk ederim

Evet, “küfre rıza küfürdür” düsturu/ilkesi, yüce dinimiz İslâm’ın temel esaslarındandır.

Bu temel itikadî kaideyi/kuralı anlamaya çalışalım…

Her şeyden önce, kimden çıkarsa çıksın, nerede olursa olsun, Allah’a karşı en büyük bir isyan olan küfre razı olmak, kişinin imanıyla çelişen bir durumdur. Çünkü, küfre rıza göstermek, onun olmasını-sürmesini istemek, Allah’a karşı yapılan isyanların devam etmesine taraftar olmak anlamına gelir.

Kısacası işin riskli tarafı, Allah’a karşı isyanların olup olmamasını istemekle alakalıdır. İşin hedefinde, merkezinde Allah Teala vardır. Oysa;

“Allah kullarının küfre girmesine razı olmaz” [Zümer suresi, 7] ayet-i kerimesinden bu hakikati açıkça anlayabiliriz.

İman ettiğimiz Allah’ın (c.c.) razı olmadığı bir şeye bizim razı olmamız, doğrudan imanımızı sorgulayan bir husustur. Buna göre, küfre rıza küfür olduğu gibi, suça rıza da suçtur, günaha rıza da günahtır. Çünkü bütün günahlar / suçlar, Allah’a karşı bir isyandır, ona razı olmamak imanın bir icabıdır.

Bu sebeple, bir kimsenin imana gelmesini istemek; iman ettiği Allah’a, onun kitabına, onun Peygamberine saygılı olmasını, onları sevmesini, onların emirlerini yerine getirmesini istemekle eşdeğerdir.

Aksine bir kimsenin imana gelmesini istememek de; Allah’a, Peygamber'ine (s.a.v.) ve Kur’an’a karşı saygısızlık etmeye devam etmesini istemekle aynı manaya gelir.

Bu yüzden “Müslüman olmak istiyorum” diyen bir kimseye karşı, “Sen bilirsin” demek şöyle dursun, iliklerine kadar bütün hücreleriyle, derhal ona yardımcı olmak, işi geciktirmemek gerekir. Yoksa lakayt kalma, aldırış etmemek en hafif bir ifadeyle “bizdeki imanın değerini düşüren” bir tutum ve davranış olur.

Allah’a iman eden, elbette onu sever. Fakat bu sevgi, mecazî aşklarda olduğu gibi, sevgilisini kendi tekeline alıp başkalarını ondan uzak tutmaya gayret eden bir sevgi değildir. Bilakis, bu sevgi, kıskanç olmayan, dışlayıcı bulunmayan, tabir yerindeyse; “Halik-ı zû’l-Celâl olan Rabbimizin sevenleri çok olsun” diye çırpınıp duran bir sevgidir. Rabbimiz bütün insanları sevgisinde birleştirsin.

Küfre rıza küfürdür, onun olmasını-sürmesini istemek, Allah’a karşı yapılan isyanların devam etmesine taraftar olmak, Allah kullarının küfre girmesine razı olmaz,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU