Kıble yanlış olmuşsa?

Hocam benim eşim cezaevine girmeden önce, eşimin infazından dolayı kaçak hayatı yaşadım,ve kaçak hayatı yaşadığım evlerde,sadece komşuma sorarak kıbleyi öyle öğrenip namaz kıldım,kendim kıble tayinini çok iyi bilmiyorum zaten,aylarca namazımı böyle kıldım,benim mamazım olmuşmudur?araştırarak kıbleyi bulun deniyor kitaplarda,ben araştırmışa girermiyim? Birde evin birinde,eşim bana sordurmadı,zaten yakalanacağım diye benim kıbleyi sormak için komşularla konuşmamı istemiyordu,kimseyle görüşmemi istemiyordu,çok sıkıntılar çektim,kıbleyi komşuya sormak istemem çok büyük bi mesele haline geliyordu,o günlerde yanımızda kalan görümcemin komşuya sormasıyla kıbleye ters durmuşum..yani kıble karşıya durup biraz sağa yönelerek kılınıyormuş,ben görümcem sola doğru dediği için sola doğru dönüp kılmıştım,bu arada çok şiddet gördüğüm için saf salak gibi,anne hasretiyle yaşıyordum..4 aydır ne seslerini ne nefeslerini duyurmadılar bana,halimi anlayacağınız umuyorum ve yürürken de yakalanmasın diye dikkatli yürümeye çalıştığımız için bir sokak ötemizdeki caminin kapısına bakmak bile aklıma gelmedi,sonradan içime bi kurt düştü tekrar eve gelen bi akrabasına sorduğumda o taraf değil sağ taraf deyince çok üzüldüm,namazlarımı kaza mı edceğim yoksa sıkıntı halinde olduğum için allah kabul edermi?ihtiyaten yanlış kıldığım namazlarımıda bi kenara yazmıştım kıble yanlış oldu diye,hergün 5 vakitten 19 günlük namazım var..ne yapacağım hocam?başınızı dertlerimle ağrıttım hakkınızı helal edin şimdiden tşk ederim

Öncelikle geçmiş olsun. Hayat bu, insan başına her şey geliyor, gelebiliyor… Rabbim cümlemize hayırlı âkıbetler ve hüsn-i hatimeler nasip eylesin.

Gelelim sorunuzun açıklamasına…

Kıble yönünü bilmeyen ve yanında soracak biri de bulamayan kimse, araştırma yapar. Bazı işaretlere, güneşe ve yıldızlara bakarak kıble yönünü araştırır da kanaat getirdiği tarafa doğru namazını kılar.
Namazını tamamladıktan sonra kıble yönünü belirlemede hata ettiğini anlarsa, artık o namazı iade etmez. Fakat namaz içinde iken kıble yönünü bilecek olsa, o tarafa dönerek namazını tamamlar; yeniden başlaması gerekmez.

Kıble yönü üzerindeki şüphe, ister şehir içinde, ister kırda, ister karanlık gecede ve gündüz vaktinde olsun, durum aynıdır. Böyle bir kimsenin kapıları çalıp kıbleyi sorması gerekmez. Kendi imkanlarıyla araştırır ve kanaatine göre karar verip o yöne doğru namazını eda eder.

***

Bir kimse kıble yönünden şüphelense ve yanında kıbleyi bilen bir kimse olduğu halde ondan sormayarak kendi araştırmasına göre bir tarafa yönelerek namaz kılsa, eğer gerçekten isabet etmişse namazı sahih olur; fakat isabet etmemişse/kıble doğru değilse namazı sahih olmaz.

Gözleri görmeyenin durumu da böyledir. Kıble hususunda güvenilir bir kimsenin sözü, insanın kendi kanaatine uymasa bile, onu tutmak gerekir. Çünkü haber verme, araştırmadan daha kuvvetlidir.

***

Kıble yönünden şüphe eden kimse, araştırma yapmaksızın bir tarafa doğru namaz kılmaya başladıktan sonra namaz içinde kıbleye isabet ettiğini anlarsa, namazını iade eder. Tam bir inançla kılacağı geri kalmış rek’atları, şüphe ile kılmaya başladığı rekatlar üzerine bina edemez; çünkü kuvvetli, zayıf üzerine bina edilmez. Fakat namazını bitirdikten sonra isabetini anlarsa, namazı iade gerekmez; çünkü rek’atların hepsi aynı bir halde kılınmış olur.

İmam Ebû Yusuf a (rh.) göre, her iki halde de iade gerekmez.

***

Kıble yönünden şüpheye düşen kimse, araştırma yaptığı halde "kanaatına aykırı" bir tarafa yönelerek namazını kılsa sahih olmaz. Bu durumda kıbleye isabet etmiş bile olsa, namazını iade etmesi gerekir.

İmam Ebû Yusuf'a (rh.) göre, kıbleye isabet etmişse, namazı iade etmek gerekmez.

***

Durumunuzu, kıldığınız namazları yukarda verdiğimiz bilgiler çerçevesinde değerlendirir, ona göre iade etmeniz gereken namazlarınız varsa, tekrar kılarsınız. Rabbim kusurumuzla-küsurumuzla, hata ve noksanlarımızla birlikte bütün ibadetlerimizi kabul buyursun. Amin…

yıldızlar, şehir, Kıble yanlış olmuşsa, kıble tayini, araştırma, haber verme, kıble yönünü belirleme, kır, karanlık, güneş,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU