Namaza başlamış cemaate sonradan dahil olmak...

s.a sorum şu: örneğin akşam namazı kılınırken imam 2. rekatı kıldırıyor,yetiştim ve ıkıncı rekattan kılmaya basladım,ımam selam verdıkten sonra kaç rekat daha kılmam gerekıyor.Duydugum kadarıyla,cemaate sonradan dahıl oldugumuzda mesela hangı rekata sonradanm katıldıysan ona gore kılınıs seklı varmıs yanı 2 rekata yetısınce baska,3. rekata yetısınce baska kılınıyomuş. ben benım bıldıgım kadarıyla ornegın aksam namazının 2. rekatına yetıstıysem ımam selam verdıkten sonra kılamadıgım 1. rekatı kılıp selam verıyodum,ama boyle olmadıgı soylendı,bu konuda bılgı verırsenız memnun olurum tesekkur ederım ..

Ve aleyküm Selam...

Bildiğiniz üzere sizin durumunuza fıkıh lisanında "mesbuk" deniliyor.

Mesbuk, bir rek'at kılındıktan sonra imama uyan kimsedir ki, son oturuşta dahi imama uymuş olsa yine mesbuk sayılır.

Mesbuk kaza edeceği rek'atlarda, tek başına namaz kılan gibidir.

Mesela bir kimse sabah namazıın ikinci rekatında imama uyacak olsa, mesbuk olmuş olur. Aldığı tekbirden sonra sükut eder. İmamla beraber son oturuşta yalnız "Tahiyyat"ı okur. İmam selam verince, kendisi ayağa kalkar ve imam ile kılamamış olduğu ilk rek'atı kılmaya başlar. "Sübhaneke ve Eüzü Besmele"den sonra Fatiha suresi ile bir mikdar daha Kur'an-ı Kerîm okur. Bilindiği şekilde rükû ve secdelere gider. Ondan sonra oturup "Tahiyyatı, salavatları ve Rabbenâ âtinâ'ları, biliyorsa başka duaları da" okuyarak selam verir.

Akşam namazının ikinci rek'atında imama uyan kimse de imamla kılamadığı birinci rek'atla ilgili aynen bu şekilde hareket eder.

Kısacası, yetiştiğiniz rek'ate göre sizin uygulamanız doğru. Yapılması gerekeni yapmışsınız.

Bu hususta geniş bilgi için lütfen aşağıda vereceğim linklere de bkz.

http://sorular.mollacami.com/soru-ve-cevaplar-295.html, http://sorular.mollacami.com/soru-ve-cevaplar-294.html, http://sorular.mollacami.com/soru-ve-cevaplar-293.html,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU