Cenazede alkış, zılgıt, slogan, tekbir…

Hocam son yıllarda gelenek halini aldı, bazı cenazelerde alkış tutuluyor, bazılarında zılgıt çekiliyor, kimilerinde de tekbir getiriliyor. İslam’da bunların hükmü ile asıl yapılması gerekenin ne olduğu hakkında bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler..


Cenazede alkış tutmak veya çeşitli âmillerle-etkenlerle cenaze merasimini bir protestoya dönüştürmek dinî bakımdan mekruhtur, âdap açısındın da asla doğru bir davranış değildir. İslâm geleneğinde cenazenin sükûneti ile bağdaşmayacağı için, “Tekbir” getirmek bile uygun görülmemiş ve mekruh olarak kabul edilmiştir.

Cenaze merasimleri ibadet yönü bulunan uygulamalardır. Bu merasimlerde mü’minler, ölmüş kardeşlerine dua eder, ailesinin acısını paylaşır, ölümü hatırlar ve tefekkürde bulunurlar…

Cenaze merasimlerinin yaşayanlara yönelik haliyle ölümü hatırlatmak, ahireti düşünerek ibret almak gibi bir başka fonksiyonu/rolü/vazifesi de vardır.

Bu sebeple cenaze merasimlerinde alkış tutmak, ıslık çalmak, bağırıp çağırmak, yüksek sesle ağlamak, slogan atmak, zılgıt çekmek, tezahürat yapmak caiz olmaz, bunların hepsi de dinimizce mekruhtur, çirkin şeylerdir. Hiç birisinin tasvip edilecek bir yönü yoktur.

Hatta cenazeleri buhur/tütsü/günlük kokuları ile uğurlamak, gürültü ve iniltilerle takip etmek de mekruhtur. Cenazeyi takip edenler, bu gibi şeylere şahit olduklarında mâni olmalıdırlar. Ancak bunu yapamazlar/engelleyemezlerse de cenazeden de geri dönmemelidirler.

***

Hanbelilere göre ise, cenaze ile beraber hoş olmayan bir şey bulunur da, takip eden kimse bunu engellemekten aciz kalırsa, böyle bir cenazeyi takip etmesi haram olur. Çünkü bunda, günahı kabullenme vardır.

cenaze, alkış, zılgıt, slogan, tekbir, ailesinin acısını paylaşır, ölümü hatırlar, tefekkürde bulunurlar,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU