Mevlid ve kasideler okumak…

Hocam, “müzikli ilahi” başlıklı yazınızı görünce aklıma geldi: müziksiz fakat kelimeleri eğip bükerek, makam ölçülerine uyarak, besteli şekilde sesi titreterek, iniş çıkışlar yaparak Mevlid ve Kaside okumanın sakıncası olur mu?


İmam-ı Rabbani (k.s.) hazretleri, müntesiplerinden Hâce Hüsâmeddin Ahmed’e yazdıkları cevabî mektubun son kısmında aynen şunları yazıyor:

“Mektubunuzda yine ‘Mevlid okunması’ meselesi de yer almış. (Demek ki aynı zat tarafından daha önce de dile getirilmiş bu mesele.)

Bizzat güzel sesle Kur’an okumanın, övgü kasideleri ve menkabe söylemenin sakıncası nedir/mahzuru ne olabilir? Zira (İslâm'da) yasaklanan;

a) Kur’an harflerinin bozulması ve değiştirilmesidir…

b) Makam ölçülerine uymaya gayret edip besteye uyum göstererek makama göre sesi titretmek ve ona münasip tarzda el çırpmaktır.

Bu nevi şeyler, -daha önce de anlatıldığı gibi- şiirde bile mubah değildir.

Kur’an-ı Kerim kelimeleri tahrif edilmeyecek/bozulma meydana gelmeyecek şekilde okunursa… Kaside okunurken de yukarda anlatılan durumlar meydana gelmezse… Ve okunması da sahih bir maksada yönelik olursa, bu takdirde engel nedir, nasıl bir sakınca olabilir?

Ey mahdum! Ancak bazen Fakir’in aklına geliyor ki; bu kapı tamamen kapatılmadıkça, heveslerine düşkün olanlar bundan vaz geçmeyecek! Biz azına cevaz verirsek, elbette bu, (onları) çoğa sürükler… Nitekim “Kalîluhu yufzıy ilâ kesîrihî: Az’ı çoğuna götürür” sözü meşhurdur. Vesselâm…”[el-Mektubat, 3, 72]

Umuyorum mesele anlaşılmıştır. Yani mubahlarla fazla meşgul olmak, nasıl olsa bir mahzuru yok deyip dalmak, insanı daha ilerisine götürür, haramlara/uçurumlara sürükler!.. Helaller, güzel görülüp yapmamıza izin verilenler neyimize yetmiyor ki, sınırları zorlayalım, tehlikeli yerlerde dolaşalım! Öyle değil mi?

Mevlid, kaside, ‘Mevlid okunması’, güzel sesle Kur’an okuma, övgü kasideleri ve menkabe söyleme, Kur’an harflerinin bozulması ve değiştirilmesi, Makam ölçülerine uyma, beste, sesi titretmek, el çırpmak,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU