Vakit girmeden kılınan namaz, eda edilmiş sayılmaz

Hocam ben İzmir’de yaşıyorum, geçenlerde duyduğum bir sesi ezan sanarak yatsı namazına durdum, fakat ezan farzın üçüncü rekatindeyken okunmaya başladı, namazı kesmedim, devam edip bitirdim, kabul olur mu, yoksa yeniden kılmam gerekir mi? Allah razi olsun. Slm

Değerli kardeşim;

Hemen belirtelim ki “ezan” vaktin değil, namazın sünnetidir. “Kamet” gibi… O bakımdan ezan okunmadan kılınan farz namazın, bir sünneti yerine getirilmemiş olur.

Ancak vakit girmişse, yani siz namazınızı takvimde belirlenen vakit içerisinde kılmışsanız, namazınız tamamdır, yeniden kılmanız gerekmez. Ezan birkaç dakika sonra okunmuş olabilir; geç okunmasında bir mahzur olmaz.

Bununla birlikte her zaman vakitlere dikkat etmek lazım. “… Çünkü namaz, mü’minler üzerine vakitleri muayyen bir farzdır.”[Nisa suresi, 104] Günün belli zaman dilimlerinde yerine getirilmesi gereken bir ibadettir.

Bu itibarla vakit, farz namazların vücubu için sebep, edası için de şarttır. Vakit girmeden kılınan namaz kabul olmaz. Meşhur usûl-i fıkıh kaidesiyle ifade edecek olursak, “şart (olan vakit) olmayınca, meşrut (olan namaz da) olmaz”.

Bu noktada önemli bir husus da, piyasadaki mevcut takvimlerin durumlarını yani vakit cetvellerini gözardı etmemek gerekir. Mesela Diyanet ve ona uyan bütün takvimlerde, 1983’ten bu yana vakitlerde “temkin” uygulanmıyor. Müezzin de onlardan birine uymuş ve oradaki vaktin girişiyle ezana başlamışsa, haliyle siz namaza vakit girmeden durmuş olursunuz.

Ancak “temkin” dediğimiz ihtiyatı/tedbiri vakit hesaplamalarında da elden bırakmayan mesela Fazilet takvimine göre okumaya başlamışsa müezzin ezanı, namaza 5-10 dakikalık bir erken başalama sıkıntı olmaz. Çünkü yatsı vakti için, oluşan gerçek vakte +10 dk’lık bir zaman ilavesi vardır bu takvimde. Bu 10 dk’lık zaman diliminin birkaç dakikası, bulunduğunuz yere nazaran, şehrin alanı-yüksekliği gibi vakte tesir eden faktörlerden dolayı eksilse bile, kalan süre sizin namazınızı kurtarabilir.

En doğrusu; bütün bunları dikkate alıp namazları belirlenen vaktinde kılmaya gayret göstermek lazım. Vaktinde eda olunmayan namaz, hem kılınmamış hükmündedir, hem de Allah dostlarının bildirdiklerine göre manevi zararı vardır, kalbi karartır.

Vakit girmeden kılınan namaz, eda edilmiş sayılmaz, “ezan” vaktin değil namazın sünnetidir, vakit namazın şartıdır,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU