Ölüler konuştuklarımızı duyar mı?

Soru: Ölüler kendilerini ziyaret edenlerin tanır mı, onların konuşmalarını duyarlar mı?


Rivâyete göre Rasûlullah (s.a.v.), Bedir harbinde ölen müşriklere seslenmiştir…

Ebû Talha (r.a.) anlatıyor:

Bedir günü (harb sonunda) Nebî (s.a.v.) Kureyş eşrâfından yirmi dört kişinin cesetlerinin biraraya kaldırılmasını emretti de bunlar Bedir kuyularından pis bir kuyuya atıldılar. Bu sûretle pis kuyu yeni pislikleri içine almış oluyordu.

Bir de Rasûlullah (s.a.v.), düşman bir kavme galip olunca, o mahallin açık bir sâhasında üç gün kalmak âdeti idi.

Bedir harbinin üçüncü günü olunca da Rasûlullah (s.a.v.) devesinin getirilmesini emretti. Yol ağırlığı deveye yüklenip bağlandı. Sonra Rasûlullah (s.a.v.) yürüdü. Ashâb`ı (r.anhum) da kendisinin peşi sıra yürüdüler. Ve birbirlerine: ‘Herhalde Rasûlullah (s.a.v.) bâzı hâcet için gidiyor sanırız’, dediler.

Nihâyet Peygamber Efendimiz (s.a.v.) maktullerin atıldığı kuyunun bir tarafında durdu ve onları kendi adlariyle, babalarının adlariyle çağırmağa başladı da:

- Yâ filânü'bni fülân, yâ filânü'bni fülân! Siz Allah`a ve Rasûlullah`a itâat etmiş olsaydınız, itâatiniz sizi sevindirir mi idi? (Şüphesiz sevindirirdi). Ey maktuller! Biz, Rabbimizin (c.c.) bize va`dettiği nusret ve zaferi muhakkak sûrette gerçek bulduk. Siz de (bâtıl) Rabbinizin va`dettiği (mevhûm) nusret ve zaferi gerçek buldunuz mu? buyurdu.

Râvî Ebû Talha (r.a.) der ki: Bunun üzerine Ömer (r.a.):

- Yâ Rasûlallah! Kendilerinde hayat eseri bulunmayan şu cesetlere ne söylersin, dedi. Rasûlullah (s.a.v.) de:

- Muhammed`in hayâtı kudret elinde olan Allah`a yemîn ederim ki, benim söylediğim sözleri siz, onlardan daha iyi işitir değilsiniz! buyurdu. [Sahih-i Buharî, Hadis no: 1567]

Bundan dolayı âlimler, ölülerin mezar başında konuşulanları duyduklarını söylerler.

Sadece Hz. Âişe (r.anha) validemiz bu rivayeti tenkid eder ve "Rasûlullah (s.a.v.) kabirdekiler duyuyorlar demedi; biliyorlar dedi. Hadisi rivayet eden yanlış duydu" der. Delil olarak da “Bil ki sen ölülere işittiremezsin, arkalarını dönüp giderlerken sağırlara da daveti duyuramazsın” [Neml suresi, 80] ayetini okur.

Sonuç: Ölülerin ziyaret edenleri bilip tanıdıklarına, konuşmalarını duyduklarına dair rivayetler çoktur. Onlar sadece hayatta olanlara karşılık verememektedirler.

Ölüler konuştuklarımızı duyar mı?, ziyaret edenleri tanır mı?, Bedir'de müşrikler, pis kuyular,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU