Camiye ait meyveler

Caminin bahcesinde ceviz agaci var bende muezzin olarak cevizi toplayip yiyebilirmiyim


Camiye ait bahçenin meyveleri hususunda, varsa caminin derneği veya vakfı söz sahibidir. Dernek veya vakıf yoksa cami cemaati veya köy ya da mahalle tüzel kişiliği bu hususta söz söylemeye yetkilidir. Onların kararı hangi yönde ise ona göre hareket edilir. Bunların (dernek-vakıf-cemaat-köy veya mahalle tüzel kişiliği), meyvelerin yenmesi hususunda herhangi bir yasağı yoksa, bu meyvelerden bir akar-gelir elde edilmiyorsa ve toplanıp yenmediğinde çürüyüp gidecekse bu meyveleri yemek haram olmaz.

Ayrıca sizin sorunuzda olduğu üzerei cceviz gibi çürüyüp bozulma ihtimali olmasa bile, o meyveler, halktan isteyen yesin diye yetiştirilmişse, bu durumda yine yemek caizdir. Yiyen ister müezzin olsun, ister imam; isterse cematten-halktan herhangi biri… Hüküm değişmez.

Fakat bu meyveler belli maksatla ve gelir getirecek tarzda yetiştirilmişse, bunları yemek o derneği-vakfı-tüzel kişiliği zarara uğratmaktır. Onları zarara uğratmak ise, toplumun hakkını gasp etmektir.

İmam, haram, Cemaat, vakıf, cami, köy, meyveler, dernek, bahçe, mahalle, tüzel kişi, akar-gelir,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU