Hanıma, ebeveynini ve akrabalarını ziyarete izin vermemek

Hocam, yedi yıllık evliyim; kocam, ailemle, anne-babamla, kardeşlerimle görüşmemi istemiyor, onları ziyaret etmemi, uğrayıp hal hatır etmemi yasaklıyor. Dinen buna hakkı var mı? Yoksa ne yapabilirim? Kısa sürede cevaplarsanız beni çok sevindirirsiniz. Tşk ederim.

Kocanızın, anne-babanıza uğramanıza, yakın akrabalarınızı ziyaret etmenize engel olma hakkı yoktur.

Dinimizde, ebeveyne kötü davranmak, yakın uzak akrabalarla bağı kesmek yasaklanmıştır.

Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de, “Allah'a ibadet edin ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın” buyurduktan sonra, hemen şunları yapmamızı istemiştir bizden:

“…Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara (köle, cariye, hizmetçi ve benzerlerine) iyi davranın; Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez.,”[Nisa suresi, 36] Rabbimizin bu emrine engel olmaya kalkışmak, büyük günahlardandır.

Ebeveyni ile akrabası ile ilişkilerini canlı tutmak, yani ‘sıla-ı rahim’ yapmak (onları ziyarette bulunmak) kadın erkek her Müslümanın dinî-ahlâkî bir vazifesidir.

Zaman-zaman onları ziyaret edip hallerini hatırlarını sormak, bir ihtiyaçları varsa elimizden geldiğince gidermeye, yaralarına merhem olmaya çalışmak lazım... Farz olan olan sıla-i rahim budur. Yoksa laf olsun torba dolsun kabilinden ‘nasılsın ili misin’ deyip geçiştirmek değil.

Bu ziyaretin hangi zaman aralıklarında olacağı ise örf’e bırakılmıştır. Yani bulunulan yere ve durumun icabına göre halkın alışık olduğu örfe/geleneğe/göreneği nazaran uygun görülen belli aralıklarla bu ziyaretler gerçekleştirilir.

Allah Teala erkeklere hitaben buyurur ki: " “…Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde belli hakları vardır...”[Bakara suresi, 2/228]

Buna göre bir köyde-kasabada-şehirde en azından bayramlarda ziyaretleşmek bir örf-âdet-gelenek-görenek ise ve bunu yapmayanlar kınanıyor-ayıplanıyorsa, bu ziyaret kadının hakkı olur.

Fıkıh kitaplarımızda bu hususta verilen ölçü şudur:

Sefer mesafesi (yaklaşık 90 km.) olmayan yerdeki anne babasını kadın, ayda bir kez ziyaret edebilir. Buna kocası, ‘izin vermiyorum’ diyemez. Çünkü yakınlarla sıla (onları ziyaret, buluşup görüşme, hal hatır etme) Allah Teala’nın emridir. Allahın emri olan bir yerde kulun hakkı öne geçemez!

Sefer mesafesi veya daha uzak olan yerdeki anne babasını ise kadın, yılda bir kez ziyaret etme hakkına sahiptir.

Kısacası, koca buna da mâni olamaz, olmamalıdır. Aksi takdirde vebâl altına girer, günahkâr olur.

Hanıma ebeveynini ve akrabalarını ziyarete izin vermemek, koca, yakın uzak akrabalar, Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altındakiler,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU