İnsan kendi nıkahını kıyabilir mi?

hocam insan kendi dini nıkahını kıyabilirmi?bayan dahi olsa kendi nıkahını kıyabılırmi? nıkah kıymak için hoca olmak şartmıdır_?


Nikah kıymak için belirli şartlar vardır. Bu şartlar yerine gelmesi halinde, kişi kendi nikahını kıyabilir. Fıkhen/huhuken hoca şart değildir. Ancak nikâh bir akit, sözleşme ve anlaşma olması hasebiyle, bazı şartların bulunması gerekir. O şartlardan birisi yerine getirilmezse nikâh sahih olmaz, yani geçerlilik kazanmaz.

Ayrıca erkek varken neden hanım kıyacak? Münasip olan erkeğin bu işi yapmasıdır.

Ve bir bakıma ibadet olan ve neslin devamı mahiyetindeki bu işin, doğru dürüst usûlünce ve hayır-dualarla aklı başında bir âlim tarafından yapılması tabii ki güzel olanıdır. Bir şeyin sadece caiz olup olmadığına değil, ayrıca en iyi şekilde yapılıp yapılmadığına da dikkat etmeliyiz.

Nikahta aranan şartlar şunlardır

1- Evlenecek kişilerin veya vekâletlerini verdikleri şahısların hazır bulunması…

2- Tarafların irade beyanı. Yani evlilik akdini kabul ettiklerine dair eşlerin, “kabul ettim” şeklinde ifade etmeleri…

3- Kızın velisinin izninin bulunması... Bu hüküm, Hanefi mezhebi hariç diğer mezheplere göredir.

4- Şahitlerin hazır olması… Bu şahitler, ergenlik çağına ermiş, aklı başında iki erkek veya bir erkekle iki kadın olmalıdır.

Bunlardan başka bir şart daha vardır; o da nikahın duyurulmasıdır. Bu şart da Malikilere göredir.

Bir hususu daha hatırlatmayı gerekli görüyorum;

Resmi nikah olmadan dini nikah yapılması, bazı sıkıntıları da beraberinde getirebilir. Özellikle kadının dini ve dünyevi hukukunun korunması açısından dini nikahın yanında resmi nikahın da yapılmasının gereğini unutmamalıyız.

Nitekim Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.

Nikâh, şâhitler, akit, sözleşme, anlaşma, velî, hoca, bayan, beyân, kıymak, hazır, kabul ettim, Osmanlı Aile Hukuku,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU