Mezar yeri satın almak

Hocam. Ölmeden önce para karşılığı mezar yeri almak caiz midir? Dinimizce bir sakıncası olur mu? Slm

Yaşadığımız, ikamet ettiğimiz yerde mezar yeriyle ilgili bir problem/bir sıkıntı varsa, mezar için toprak satın alınmasında bir mahzur yoktur, câizdir.

Ancak sırası gelen yeri satın almak yerine başkasının elinden, kendisi için güzel bulduğu bir yeri satın almak suretiyle bir ayrımcılık yapmak haram olur.

Kişinin kendisine tabut hazırlaması ise mekruh görülmüştür.

Bir de Hz. Ebubekir’in (r.a.) bu mevzudaki bir sözünü nakledelim…

Elinde kazma kendisine mezar hazırlamaya giden birine Hz. Ebubekir şöyle demişti:

"Kendine mezar hazırlayacağına, kendini mezara hazırla."

Ne kadar mânidar ve uyarıcı bir nasihat değil mi!

Hasılı, insan nerede ne zaman öleceğini bilemeyeceği için, ölmeden önce kendisine mezar hazırlaması da hoş bir davranış değildir.

Âlimlerimiz, kişinin kendisi için kabir kazmasında bir mahzur yoktur, hatta bu davranışı-tutumu karşısında ecir de alır, demişlerdir. Ömer bin Abdilazîz, Rabî b. Haysem (rahmetullahi aleyhima) ve başka büyük zevatın da bunu yapmış oldukları eserlerde anlatılır.

Bu mevzuda mekruh olmadığında ittifak edilen davranış; kişinin kendisi için, ihtiyaç duyulacağı kesin olan kefeni hazırlamasıdır.

Ancak meseleyi özetlemek gerekirse, işin en güzel ve en doğru olanı; Sıddîk-ı Ekber Hz. Ebu Bekir’in (r.a.) söylediği gibi,

"KENDİMİZE MEZAR HAZIRLAMAK YERİNE, KENDİMİZİ MEZARA HAZIRLAMAK"tır.

Ölmeden önce, Mezar Yeri Satın Almak caizdir, "Kendine mezar hazırlayacağına, kendini mezara hazırla", kişinin kendisi için kabir kazmasında bir mahzur yoktur, kefen hazırlamak,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU