Â'raf Nedir?

Hocam, Kur'an'da A'raf suresinin olduğunu biliyoruz. Ama A'raf'ın manası ve mahiyeti hakkında pek bilgimiz yok. Bu konuyu aydınlatabilirseniz memnun oluruz. Selam ve sayglar..

A'raf; bildiğiniz üzere Arapça bir kelime. Yüksek yer manasına gelen "arf" kelimesinin cem'îsidir. Bu manada at'ın yelesine, horozun ibiğine de 'arf' denilmiştir.

Â'raf, ayrıca örf kelimesinin de cem'îsidir. Bu durumda mana; örfler-âdetler, usûller, itiyatlar-alışkanlıklar, gelenek ve görenekler demektir.

Dinî tabir olarak Cennet'le Cehennem arasındaki perde / sur ve osur’un yüksek tepeleri /kuleleri / şerefeleri demektir. Nitekim İbn Abbas'a (r.anhuma) göre, Sırat'ın şerefeleridir.Tâbiînin büyüklerinden Hasan-ı Basrî (k.s.) hazretlerine göre bu kelime, ma'rifet (yani ilim-bilmek-irfan-ilham) anlamındadır.

Buna göre Â’raf; Cennetliklerle Cehennemlikleri sîmalarından tanıyacak kişilerin adıdır.

Ebû Huzeyfe'ye (r.a.) göre ise Â'raf, iyilikle kötülükleri eşit olan kimselerdir.

Bazılarına göre de, peygamberler, şehidler, hakikat âlimleri veya meleklerdir.

***

Görüldüğü üzer Â'raf'ın manası, mahiyeti/ne olduğu hususunda farklı görüşler vardır. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi Kur'an-ı Kerim'in 7. suresinin adı da Â'raf'tır. Ve bu surede yer alan bazı ayetler bize bu mesele hakkında ışık tutmaktadır. Buyuruyor ki Mevlamız:

"Cennetliklerle Cehennemlikler arasında bir perde vardır. Â'raf üzerinde de, her iki taraftakileri sîmâlarından tanıyan kişiler vardır. Bunlar Cennetliklere, 'Selâm olsun size' diye seslenirler. Bunlar henüz cennete girmemiş, fakat girmeyi çok arzu eden kimselerdir.."[Â'raf suresi, 7/46]

Â'raf ehli, "Gözleri Cehennemlikler tarafına çevrilince de, 'Ey Rabbimiz! Bizi zâlim toplulukla beraber eyleme!' derler.

"Â'raftakiler, yüzlerinden tanıdıkları (cehennemlik) kişilere seslen(meye devam ederek) derler ki: 'Ne topluluğunuz, ne de büyüklük taslamanız, size hiç bir yarar sağlamadı'.

"...(Ardından da tekrar Cennetliklere dönerek), 'Girin cennete, artık size ne korku vardır, ne de siz üzüleceksiniz' derler.[Â'raf suresi, 7/47-49]

Cennet ehli ile Cehennem halkı arasında geçen muhavere/diyalog da şöyle açıklanmaktadır müteâkıb ayettte:

"Cehennemdekiler, Cennettekilere, 'Bize biraz su akıtın veya Allâh'ın size verdiği rızıktan bize de verin' diye seslenirler. Cennettekiler de, 'Allah, bunların ikisini de kâfirlere haram kıldı' derler."[Â'raf suresi, 7/50; Elmalı'lı, Hak Dini Kur'an Dili, 3, 2166-67; Râgıb el-Isfehanî, Müfredât, 496]

***

Ayet-i celilelerden, tefsir, lûgat ve mu’cemlerdeki açıklamalardan anlaşılan o ki;

Â'raf, Cennetliklerle Cehennemlikler arasında bulunan perdenin/sur'un yüksek tepeleri yani şerefeleridir.

Â'raf ehli de, o kulelerde-şerefelerde-tepelerde bulunan ve Cennetlikler ile Cehennemlikleri sîmâlarından/yüzlerindeki işaretlerden tanıyan mübarek kişilerdir.

Â'raf Nedir?, A'raf'ın mana ve mahiyeti, perde, sur, şerefe, yüksek tepeler, Â'raf ehli, sîmâlarından tanır,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU