Câhız'ın eseri

Selamün aleyküm değerli hocam;
Câhız’ın “el Muhtâr fi’r-Redd ale’n-Nasârâ” adlı eseri hakkında bilgi almak istemiştiniz. Ben bu eseri okudum. Size kısaca anlatayım:
Eser, Hristiyanlara karşı bir reddiye olarak yazılmış.
Birinci bölümde Hristiyanların Müslümanlara karşı itirazlarını konu edinmiş.
İkinci bölümde Hristiyanlıktaki hadımlaştırmadan, sünnetsizlikten, hayız ve nifastan sonra kadınların yıkanmamalarından bahsetmektedir.
Üçüncü bölümde, Hz. İsa’nın beşikte konuşması mucizesi üzerinde durarak, Hristiyanların itirazlarını cevaplandırır ve Kutsal Kitap hakkındaki düşüncelerini açıklar.
Dördüncü bölümde Yahudi Ve Hristiyanların itikadi yönden sapıklık içinde olduklarını, bunun bir neticesi olarak hâşâ Allah’ın bir çocuk edindiğini iddia ettiklerini belirtmektedir.
Beşinci ve altıncı bölümlerde, Hristiyanların, babasız olarak doğmasından dolayı Hz. İsa’ya Allah’ın oğlu demeleri üzerinde durur. Yahudilerin Üzeyr ve Allah hakkındaki görüşlerine yer verir hocam.
Kısaca/özet geçtim, inşallah istediğiniz gibi anlatabilmişimdir.
Allah’a emanet olun hocam.


Ve aleyküm selam kıymetli kardeşim;

Söz konusu kitap hakkındaki öz ve güzel raporunuz için çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık. Eserle ilgili merakı olanların da istifadeleri için yazınızı düzenleyip aynen yayınlıyorum.

Fî emânillâh…

Yahudiler, Câhız, el Muhtâr fi’r-Redd ale’n-Nasârâ, Hristiyanlar, reddiye,

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla


Son bakılanlar

İftar Vakitleri: İstanbul | Ankara | İzmir | Bursa | Konya | Köln | Londra

JOHOR KEDAH KELANTAN KUALA LUMPUR LABUAN MELAKA NEGERI SEMBILAN PAHANG PERAK PERLIS PULAU PINANG PUTRAJAYA SABAH SARAWAK SELANGOR TERENGGANU